کاشت مژه

What-are-eyelash-extensions-4

کاشت طبیعی مژه برای افرادی انجام می شود که به دلایل مختلفی مانند سوختگی، تصادف، ضربه و دیگر موارد مؤه های خود را از دست داده اند. پیوند موی مژه یک روش نسبتاً جدید است که در اصل برای درمان مناطقی از پلک که بنا به دلایل ژنتیکی، آلوپسی یا ترومایی ناشی از جراحی سرطان یا سوختگی، هیچ گونه مژه ای ندارد به کار برده می شود. به هر حال اخیراً پزشکان ترمیم مو و پیوند مو از این روش به ضخیم شدن و بهبود ظاهر مژه ها در افرادی که دارای مژه هستند استفاده کرده اند.

موهای اهدایی از پوست سر برداشته می شود که چون رشد موی سر ادامه داشته و طولانی است باید هر ماه یک بار مژه های پیوند زده شده کوتاه شوند. برای داشتن یک ظاهر طبیعی، موها یک بار پیوند زده می شوند. کاشت مژه روشی بسیار ظریف و حساس بوده و نیازمند جایگذاری دقیق و کامل موهای پیوندی در جای صحیح و همچنین زاویة مناسب است که بتوانند به تقلید از رشد موهای طبیعی مژه رشد کنند.

کاشت مژه عملی بسیار سخت و پیچیده است که تنها برای کسانی توصیه می شود که به دلایلی فاقد مژه بوده و داشتن چند مژه شکل ظاهری آنها را تغییر عمده ای می دهد و تقاضا برای کاشت مژه با اهداف زیبایی و داشتن مژه های پرپشت تر از سوی بسیاری از متخصصان رد می شود، زیرا به هیچ وجه این کار منطقی نیست.

کاشت مژه از طریق پیوند موی زنده در ناحیه ی پلک انجام می شود. در این عمل موهای استفاده شده باید با مژه ها هم خوانی داشته باشند. در جراحی ترمیمی کاشت شش تار مو در پلک می تواند کافی باشد تا اثری طبیعی را در ظاهر فرد به وجود آورد و مدت عمل از یک تا سه ساعت به طول می انجامد. در مواردی نیز لازم است که کاشت مژه دو یا سه بار تکرار شود تا نتیجه ی دلخواه به دست آید. این عمل، عملی پیچیده و تخصصی است که برای انجام آن نیاز به یک تیم پزشکی شامل متخصص بی هوشی، چشم پزشک، متخصص جراحی و متخصص پوست وجود دارد. موهای که لازم است در ناحیه ی مژه کاشته شوند باید به دقت و به شکل تار به تار و دانه به دانه از ناحیه ی ابرو یا بناگوش برداشته شوند و با وسایلی بسیار ظریف در لبه ی پلک کاشته شوند.

 در کاشت مژه باید موهای برداشته شده از ناحیه ی دهنده تا حد امکان با مژه ها همگونی داشته باشد. برای این کار اغلب از موهای ظریف در خلف گردن و یا از موهای سر در بالا و پشت گوش ها و گاهی از موهای ابروها و ساق پا استفاده می شود. کاشت مژه با بی حسی موضعی در حالی که بیمار بیدار است انجام می شود. حین عمل، پلک ها با یک وسیله ی خاص ثابت نگه داشته می شوند تا از بروز رفلکس طبیعی پلک زدن، جلوگیری شود. ضمناً باید مراقب چشم ها بود.

هر چند به طور طبیعی پلک فوقانی حدود صد مژه و پلک تحتانی حدود شصت مژه دارد؛ افزودن چند تار مو در پلک ها ممکن است تراکم مژه ها را فوق العاده افزایش دهد. در جراحی ترمیمی، کاشت حدوداً بیست تار مو در هر پلک ممکن است نمای طبیعی ایجاد کند. امروزه برخی جراحان می توانند در یک جلسه 60 مژه در هر پلک بکارند. این عمل یک تا سه ساعت طول می کشد. گاهی لازم است کاشت مژه دو یا سه بار تکرار شود تا نتیجه ی دلخواه حاصل گردد.

متقاضیان کاشت مژه

انتخاب بیماران برای کاشت مژه می تواند در دو مقوله مورد توجه قرار گیرد:

1 . کاشت ترمیمی مژه برای اصلاح ریزش مژه به دلیل جراحت یا بیماری: بیمارانی با فقدان کامل مو بدلیل طاسی مادرزادی برای پیوندمژه کاندید نیستند چون آنها هیچگونه منبع موی دهنده برای استفاده بعنوان گرفتهای پیوندی را ندارند. بیماری با طاسی مادرزادی برای کاشت مژه مصنوعی کاندید می باشد که با چسب به مژه می چسبد.

2 . پیوند زیبائی مژه برای بدست آوردن افزایش زیبائی مژه های موجود

عوارض پیوند مژه

خارش یکی از عوارض عادی و دردسرساز بعد از عمل جراحی است. اگر بیمار وسوسه شود و محل پیوند را با ناخن بخاراند خطر کنده شدن پیوندهای مو وجود داشته و به عفونت منجر می شود . عینک های تک چشمی می تواند آن را بپوشاند تا از خاراندن جلوگیری شود همچنین پزشک پوست می تواند داروهائی را برای بهبود خارش تجویز کند.

عوارض پیوند مژه در مراکز غیر حرفه ای شامل :

1. عفونت پلک: تشخیص و درمان سریع لازم است تا از انتشار عفونت به چشم و بافتهای مجاور جلوگیری شود

2. کبودی و تورم شدید در ناحیه عمل

3. رشد غیرطبیعی مژه: رشد مژه به داخل پلک(بالا و پائین) و رشد مژه به داخل کره چشم که این عارضه جدی در صورتیکه کاشت توسط پزشک ماهر و عضو انجمن جهانی پیوند موی طبیعی انجام شود بندرت مشاهده میگردد.دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)