روش-FIT

پیوند موی زنده یک عمل جراحی سرپائی می باشد که این عمل با بیحسی موضعی انجام می شود.از داروی بیهوشی یا خواب آور استفاده نمی شود.این عمل می بایست در محیط استریل و مناسب جهت جراحی انجام شود . اکثرا در اتاق عمل سرپائی کلینیک انجام می شود .احتیاج به اتاق عمل بیمارستان نیست . اما کلینیک کاشت مو مورد نظر می بایست کاملا مجهز و معتبر باشد.

پیوند موی زنده یک عمل جراحی می باشد که روی مو و پوست سر انجام می شود .چنانکه از نام و بطن موضوع ( عمل جراحی ) مشخص می باشد جنبه جراحی کاشت مو مهمترین قسمت کار می باشد از این نظر مناسب ترین فرد برای انجام عمل جراحی پیوند موی زنده متخصص جراح آشنا و ماهر در این زمینه می باشد .

کاشت مو به روش fit

تکنیک کاشت موی FIT قدیمی ترین و رایج ترین تکنیک جراحی پیوند مو در جهان و به ویژه ایران میباشد.در این تکینک لایه ای از پوست به صورت نواری حاوی پیاز و ریشه مو برش و برداشته میشود سپس به قسمتهای کوچکتر جهت احیاء فولیکولهای مو تبدیل شده و آماده کاشت در محل دریافت میگردد .

معیایب روش FIT

در این روش در اکثر موارد علیرغم تبلیغات گسترده ی کاشت طبیعی مو در هر بار عمل جراحی امکان پیوند مو بیش از 4000 تار وجود نداشته و اعدادی مانند 12000و 16000 تارتبلیغات کذب و صرفا در جهت جذب مخاطب میباشد.

پس از انجام عمل ،بیماران ملزم به استفاده از شامپو و لوسیون های مخصوص جهت حفظ ،نگهداری و ترمیم مواضعی که تحت عمل بوده اند میباشند.

هر گونه استرس ،فعالیت بدنی سخت و استعمال دخانیات ، پس از انجام عمل میتواند منجر به ریزش مجدد موهای کاشته شده گردد.

روش کاشت موی FIT ,FUT دارای محدودیت از لحاظ سنی و همچنین برخی بیماریها مانند بیماران قلبی و فشار خون میباشد، به عنوان مثال افراد زیر 28 سال و بالای 55 سال موارد مناسبی برای پیوند مو نمیباشند.

مزایای روش FIT

–  محل برداشت جهت پیوند مو در پشت سر غیر قابل رویت

–  پوست محل کاشت مو کاملا طبیعی و بدون فرورفتگی و برجستگی

–  ظاهر موهای کاشته شده کاملا طبیعی

–  کسب بالاترین تراکم ممکن کاشت مو در یک جلسه

–  فراهم نمودن درصد رشد مو ۹۰% تا ۱۰۰% موهای کاشته شده

–  ایجاد طبیعی ترین خط رویش مو در جلو سر نسبت به سایر روش های کاشت مو مشابه

– امکان تکرار جلسات کاشت مو به فواصل ۶ ماهه حتی تا چهار بار جهت تکمیل پوشش ناحیه طاس یا پر پشت تر کردن ناحیه

–  امکان استفاده از موهای بدن (سینه و کتف) جهت پیوند مو به سر در صورت نیاز

– عدم نیاز به دوران نقاهت پس از پیوند مو به دلیل سر پایی بودن

– عدم نیاز به مراجعه جهت ویزیت پس از جلسه کاشت

سوالات متداول

آیا می توان از کاشت مو به روش fit  در همه افراد طاس استفاده کرد؟

این روش غیرجراحی در همه افراد موفقیت آمیز نیست. در یک مطالعه  برروی دویست نفر در 25% ازافراد کیفیت گرفت ها عالی و در %35 از افراد کیفیت گرفت ها خوب بود. یعنی جمعا 60 % افراد کاندید مناسبی برای FITبودند . در40% از بیماران ریشه موها حین خارج کردن گرفت ها با پانچ آسیب می بیند و طبیعتا کاشت گرفت های آسیب دیده نتیجه رضایت بخش و قابل قبولی ندارد.

چرا پزشکان از روش غیر جراحی FIT استقبال می کنند؟

این روش غیر جراحی به اتاق عمل بزرگ ، پرسنل زیاد و تجهیزات پیچیده نیازندارد. این کار با کمک یک نفر تکنسین کاشت مو و با استفاده از پانچ دستی انجام می شود. بیمار نیز استرس جراحی ندارد. ضمنا در یک روز می توان هم زمان برای چند نفر کاشت مو انجام داد .

آیا همه افرادی که موهای صاف وضخیم دارند کاندید ایده آل برای کاشت مو به روش fit  هستند؟

با معاینه پوست و موی سر نمی توان با قطعیت تشخیص داد کدام بیمار مورد مناسبی برای FIT می باشد. هرچند ایرانی ها که موهای صاف و ضخیم دارند بهتر از اروپایی ها که موهای نازک یا مجعد دارند به FIT جواب می دهند ولی جنس پوست هم مهم است و ممکن است قطع ریشه موها در موهای ضخیم هم اتفاق بیافتد بنابراین مولف پیش از FIT یک آزمون اولیه برای همه افراد انجام می دهد. مثلا 20 گرفت از پشت سر،20 گرفت از گیجگاه راست و 20 گرفت از گیجگاه چپ برداشت شده و کیفیت گرفت ها ارزیابی می شود.این کار تنها یک ربع طول طول می کشد . طبعا در صورت سالم بودن اکثریت گرفت ها می توان عمل را ادامه داد و گرفت های بیشتری برداشت کرد .

کاشت مو به روش fit  چند ساعت طول می کشد؟

بستگی به تعداد گرفت های مورد نیازو سرعت عمل پزشک دارد. معمولا ظرف 5 ساعت 1000-2000 گرفت برداشته و کاشته می شود (Quick FIT) و در صورت نیاز به گرفت های بیشتر لازم است بیمار روز دوم نیزمراجعه کند.در بعضی از مراکز سرعت کار بسیار پایین است مثلا روزی 200-300 گرفت برداشته می شود درنتیجه لازم است بیمار 6 یا 7 روز مراجعه داشته باشد!.

مراقبت های قبل و بعد از عمل

1) از 48 ساعت قبل از پیوند مو بهتر است از مصرف مشروبات الکلی خودداری شود. همچنین از 10 روز قبل از پیوند، حتما قرص آسپیرین و ویتامین E در صورت اجازه پزشك مصرف نشود. قطع سایر داروهای ضد انعقاد نظیر پلاویگس باید با نظر پزشك صورت پذیرد.

2) قبل از پیوند مو بهتر است موها شسته شده باشند.

3) وعده های غذایی قبل از عمل مختصر و مقوی باشد.

4) ترجیحا از چند روز قبل از عمل کاشت مو بهتر است محلول های تقویت کننده و محرک رشد مو از قبیل ماینوکسیدیل قطع شود ولی مصرف فینستراید ممانعتی ندارد .

5 ) و در آخر آیا داروی خاصی قبل از عمل باید مصرف کرد؟ خیر، مصرف هیچ داروی خاصی توصیه نمی شود.

6) داشتن خواب کامل و آسوده در شب قبل از عمل پیوند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook