۴ دلیل برای جایگزینی دندان ها

چرا باید پروتز داشته باشیم؟ این یک سوال بسیار مهم است که مختصرا جواب آن را در زیر خواهید دید:
۱) به محض اینکه دندانی را از دست بدهیم یا حتی تاج آن از بین برود، دندان های مجاور این دندان و مقابل آن شروع به حرکت به طرف این دندان ها کرده و فضا را کم می کنند. پس هر چه زودتر دندان از دست رفته باید جایگزین شود تا هم ردیف دندان ها به هم نخورد و هم اکلوژن و رابطه فکین همان طور که هست باقی بماند. گاهی این حرکت و مهاجرت دندانی به خصوص مهاجرت دندان های مقابل به قدری زیاد است که اگر زمان زیادی از، ازدست دادن دندان بگذرد برای جایگزینی آن مجبور خواهیم شد که دندان مقابل یا مجاور را نیز ترمیم کنیم.
۲) عمل جویدن که شروع عمل هضم و جذب مواد غذایی است، با از دست دادن دندان ها دچار اختلال می شود و فرد بی دندان دچار سوءهاضمه شده و مواد غذایی لازم به بدنش برسد نمی رسد.
۳) از نظر زیبایی و ظاهر انسان ها، که با از دست دادن بعضی از دندان ها مانند دندان های قدامی و شاید در بعضی از افراد دندان های خلفی در زمان خندیدن و صحبت کردن فضای بی دندانی مشاهده می شود و باعث خجالت شخص می شود، پس یا نمی خندند یا دستشان را جلوی دهانشان گرفته و می خندند.
۴) تلفظ خیلی از حروف توسط دندان ها ادا می شود و با از دست دادن دندان ها تلفظ نامفهوم یا نادرست انجام می شود. با این دلایل دندان های از دست رفته باید خیلی زود جایگزین شود تا اعمال جویدن، اکلوژن، صحبت کردن و زیبایی دچار خدشه نشود.

چگونه دندان مصنوعی ساخته می شود؟

فرایند ساخت پروتز حدود سه تا شش هفته و برای چند جلسه دندانپزشکی طول می کشد. از زمانی که دندانپزشک و یا متخصص پروتز شما ( دندانپزشک متخصص در ترميم و جایگزینی دندان ) تعيين می کند چه نوع برای شما بهتر است٬
:مراحل زیر به طور کلی طی می شوند
1-.یک سری اندازه گيری ها از فک و نحوه ارتباط فک ها با همدیگر و فضای بين آنها انجام می شود .
2-ایجاد مدل٬ قالب مومی و یا الگوهای پلاستيکی از شکل دقيق و موقعيت دست دندان مصنوعی ساخته می شود. .فرد این قالب را چندین بار امتحان کرده و پروتز از نظر رنگ٬ شکل وتطابق٬ قبل از قالبگيری پروتز نهایی بررسی میشود
3-پروتز نهایی قالبگيری و جایگذاری می شود
4-تنظيمات و تصحيحات در صورت لزوم انجام می گيرد

ایمپلنت؛ بهترین روش جایگزینی دندان ها

یکی از کارهای نسبتا جدید دندان پزشکی جایگذاری دندان ها توسط ایمپلنت های دندانی یا کاشت دندان است که انواع دیگر از آن از دیر زمان در همه دنیا و در کشور ما نیز انجام می گرفته است ولی حدود ۲۵ سال است که از ایمپلنت های شبیه به ریشه دندان استفاده می شود که یک جهش مثبت درمانی در این رشته است و خیلی از کارهای پروتز را عملی تر، راحت تر و قابل قبول تر کرده است.
به طور کلی این ایمپلنت ها از دو قسمت عمده تشکیل شده اند که یک قسمت که شبیه به ریشه دندان است توسط متخصصان جراحی فک و صورت یا متخصصان جراحی لثه یا هر دندان پزشکی که دوره کامل جراحی این رشته را دیده و تبحر کسب کرده در استخوان فک بیمار در محل دندان کشیده شده قرار می گیرد (بعضی وقت ها بلافاصله و همزمان با بیرون آوردن دندان این قسمت را که به آن پایه دندان می گویند در محل قرار می دهند) و بنا به نوع سیستم و طراحی آن و شرایط فک بیمار یا بلافاصله یا بعد از چند ماه متخصص پروتز یا هر دندان پزشک دیگری که دوره های کامل پروتز این رشته را دیده، دندان یا اتصال قسمتی از دندان ها را قالب گیری می کند و تاج دندان را می سازد. در مواردی پروتزهای کاملی که مبتنی بر ایمپلنت باشد با دقت ساخته خواهد شد و شخص بی دندان مجددا به عملکرد اصلی دندان ها و زیبایی و تکلم برمی گردد.

 Dental-Implants1

علت تهوع در هنگام استفاده ازدندان مصنوعی

علل تهوع در دندان مصنوعی جدید:
بلند بودن لبه‌های پروتز خصوصا در خلف پروتز فک بالا و دیستولینگوال فک پایین
لقی پروتز فک بالا
تماس پیش رس و ممانعت از تطابق خوب پروتز با انساج دهان
ارتفاع عمودی زیاد پروتز

علل تهوع در دندان مصنوعی قدیمی:
بیماری معدی-روده‌ای
آدنوئید یا التهاب در راه‌های تنفسی فوقانی
مصرف الکل و سیگار

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Print Friendly

Visit Us On Facebook