ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده می شود. ایمپلنت دندانی به عنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی آن استفاده می شود و بازسازی تاج دندان های از دست رفته، با استفاده از این پایه ایمپلنت مقدور می گردد.

کاربردها

افرادی که به هر علتی دندان از دست داده باشند، مناسب انجام ایمپلنت هستند.ایمپلنت داخل استخوان فک قرار می گیرد و روکش روی ایمپلنت، بدون اتکا به دندان های مجاور قرار داده می شود. در مورد بیماران کاملا بی دندان، می توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش در اختیار بیمار قرار داد. حتی در مورد بیماران بی دندان که در حال استفاده از پروتز متحرک هستند، می توان با قرار دادن دو پایه ایمپلنت در فک آنها همان پروتز را با کمترین هزینه، کامل محکم و باثبات کرد.

مراحل

implant-1

كاشت دندان به روش ايمپلنت با توجه به اينكه يك درمان كاملاًتخصصي است نياز به طور يكسري مراحل مشخص دارد كه هر اهميت خاص خود را دارد .

  1. معاينه ، تشخيص وطرح درمان دراين مرحله سلامت عمومي وشرايط دهان به طور اختصاصي موردمعاينه قرار مي گيرد. براي تكميل طرح درمان نياز به تهيه راديوگرافيهايي است كه دندانپزشك شما تشخيص مي دهددارد. پس از اين مرحله مشخص مي شود كه چه تعداد ايمپلنت وبه چه اندازه ودر چه نواحي براي درمان شما نياز است .
  2. كاشت ايمپلنت در استخوان فك شما به زمان كوتاهي نياز دارد وبا راحتي كامل انجام مي گيرد وهيچگونه عوارضي ندارد. دراين مرحله ايمپلنت در داخل استخوان فك قرار داده مي شود . بعد از قرار دادن ايمپلنت بايد اجازه داده شود تا ايمپلنت به استخوان متصل (فك جوش ) شود ، در اين مدت به شما پروتز موقت داده مي شود .
  3. قرار دادن پروتز برروي ايمپلنت : دراين مرحله از دندان شما در حاليكه ايمپلنت ها در داخل فكتان قراردارند . قالبي تهيه مي گردد واز روي آن براي ايمپلنتها پروتز تهيه مي شود بسته به اينكه نوع بي دنداني شما كامل يا تك دندان باشد پروتز كامل يا ثابت تهيه مي گردد . وتوسط دندانپزشك در محل خود قرار داده مي شود. حال شما صاحب دندانهاي جديدي هستيد.
  4. مراجعات بعدي ورعايت بهداشت آخرين مرحله در اين روند درماني ، مراجعات بعدي براي انجام مراقبتهاي لازم از دندان جديد شما ست. شما بايد درست مثل يك دندان طبيعي از دندان جديد مراقبت كنيد رعايت مناسب بهداشت وتميز كردن دندانها در موفقيت درمان شما اهميت زيادي دارد زيرا عمرايمپلنت هاي داخل دهان شما مانند دندانهاي طبيعي بستگي به ميزان مراقبت ورعايت بهداشت دارد. از اينجا به بعد مسؤليت نگهداري ايمپلنت با شماست . البته دندانپزشك شما چگونگي آنرا به شما آموزش مي دهد .

پس از جراحی ایمپلنت بسته به مدت زمان کیفیت استخوان و واکنش های بافتی بیمار،مقداری درد و تورم در ناحیه جراحی ایمپلنت قابل پیش بینی است که در صورت لزوم جراح دندانپزشک قبل و بعد از عمل کاشت ایمپلنت با تجویز داروآنرابه حداقل می رسند.

مزایا

در عین گران بودن درمان ، مزایا یی همچون راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن، بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی و زیبایی فوق العاده ، باعث میشود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریجهای ثابت یا پرتز متحرک بیشتر شود. در صورت رعایت کامل بهداشت، این دندان ها دائمی (Lifetime) خواهند بود.

با درمان ایمپلنت، دندانهای دیگر قربانی جایگزینی دندان از دست رفته نمیشوند.

پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان داخل استخوان قرار گرفته و استخوان فک به دلیل ساپورت توسط ایمپلنت تحلیل نمیرود. بنابراین فرم صورت، کمتر دستخوش تغییرات ناشی از از دست دادن دندان میشود.

به طور معمول عمر ایمپلنت از سایر درمانهای جایگزین طولانی تر است و در صورت از دست رفتن ایمپلنت، امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.

عوارض

از جمله ی عوارض ایمپلنت که بعد از ۱۵سال ظاهر می گردد در مورد تک ایمپلنت های مربوط به دندان های جلویی می باشد. بدین شکل که پس از ۱۵سال نوک دندان های طبیعی فک بالا یک تا دو میلیمتر پایینتر می آیند ولی نوک روکش های ایمپلنت سر جایشان می مانند بنابراین نیاز به ترمیم مجدد دارند.

هزینه و قیمت

هزینه انجام ایمپلنت در بسیاری موارد با انجام درمانهای سنتی تفاوت چندانی ندارد. فاکتورهای تعیین کننده هزینه خود ایمپلنت، دستمزد جراح دندانپزشک، هزینه مواد مصرفی اضافی در صورت لزوم (پودرپیوند استخوان) و هزینه لابراتواری می باشد، که البته بهتر است قبل از انجام عمل ایمپلنت بطور شفاف هزینه مربوط به ایمپلنت مورد توافق قرار گیرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook