علل ریزش مو

ریزش مو دلایل بسیاری دارد ، اما قبل از هر چیز باید علت ریزش آن بررسی شود و با توجه به دلایل آن درمان مناسب و نتیجه بخش را برای آن مشخص کرد . بطور تقریبی در حدود 80 تا 100 هزار تار مو در سر وجود دارد که بیش از 80 % آنها در حال رشد هستند . بطور متوسط روزانه 50 تا 100 عدد مو ریزش دارد. همچنان که یک مو می ریزد موی جدید جای آن را می گیرد، اما مشکل زمانی آغاز می شود که موهای ریزش یافته بیشتر و سریع تر از مو های رویش یافته جدید باشد و یا رشد مو های جدید ضعیف شود. در این حالت پس از مدتی از تعداد کل مو ها کم شده و فرد متوجه کاهش حجم موهایش می شود . عوامل مختلفی می توانند بر سیکل رشد اثر کرده و باعث ریزش موقت یا دائمی شوند. شایع ترین علت طاسی در مردان هورمن آندروژن و عامل ژنتیک می باشد. از دیگر دلایل ریزش مو ( خصوصا در خانم ها ) به علت استرس ، افسردگی، خونریزی، رژیم غذایی سخت و نامناسب و کمبود پروتئین، استفاده و یا قطع دارو های هورمونی، مصرف قرص های ضدبارداری طولانی مدت، کمبود روی یا آهن، آسیب های فیزیکی طولانی مثل تحریک و فشار و کشش تار مو (استفاده از اتوی مو ، سشوار، بیگودی و …) تب بالا ، پرکاری یا کم کاری تیروئید، کم خوابی و … می باشد که معمولا موقتی و قابل درمان هستند.

مراحل پیوند مو

پیوند و کاشت مو بصورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بی حسی موضعی بوده و شخص متقاضی کاشت مو در حین عمل هیچگونه دردی حاصل از موهای که روی سرش کاشته می شود را حس نمی کند. پس از اتمام یک جلسه کاشت مو ( که حدود 3-5 ساعت طول می کشد ) به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته شده . بیمار فردای آن روز جهت تعویض پانسمان و و یزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند. در روز دوم بعد از عمل می تواند به حمام برود. اما دلمه هایی در محل کاشت ایجاد شده که نباید دستکاری شود و این دلمه ها تا روز پانزدهم از بین می روند. موهای کاشته شده به مدت 2 هفته رشد می کنند که این اتفاق نشان دهنده گرفتن پیوندهاست. اما درصد زیادی از موها از هفته سوم شروع به ریزش  کرده ولی ریشه موها زنده می ماند و موهای جدید از ماه دوم به بعد ظاهر می شوند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور ضخیم می شوند. در اغلب افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت شده و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود 4 ماه) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت شوک نامیده شده و موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود. موهای کاشته شده در 6 ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد موها پر پشت تر شده و تا 12 ماه کامل می شوند.  و در این دوره تفاوت چهره قبل و بعد از کاشت مو بسیار قابل توجه است. کاشت مو هیچگونه عارضه ای نداشته و با توجه به مراقبت های بسیار ساده ای که طی همان 2 هفته اول نیاز به رعایت بوده، مورد دیگری ندارد و شخص از موهای طبیعی ویکدستی برخوردار خواهد شد.

روش های کاشت مو

روش FUT

برداشت مو با یک نوار کوچک از ناحیه پشت سر که معمولا تحت بی حسی موضعی انجام شده و حاوی 1500 تا 2500 گرافت  که حاوی 7000 تا 9000 تار مو می باشد و سپس محل عمل به ظرافت ترمیم شده و چون خط برداشت در مسیر رویش موها بوده معمولا محل ترمیم دیده نمی شود. سپس توسط تیم جراحی زیر میکروسکوپ گرافت های فولیکول های مو بصورت واحد های یک، دو و یا سه تایی جدا و آماده جهت کاشت می شود. در این روش معمولا نیاز به تراشیدن کل موهای سر فرد نبوده و فقط ناحیه ای که جهت برداشت و کاشت لازم است کوتاه می شود و سپس فولیکول های آماده شده تک تک و خیلی منظم طبق طرح از قبل تعیین شده کاشته می شود. از دیگر ویژگی های این روش سرعت عمل پیوند در طی سه تا پنج ساعت می باشد.

در حال حاضر FUT مطمئن ترین و قطعی ترین روش کاشت مو در دنیا بوده و تا 97 % استفاده کنندگان از این روش به نتیجه دلخواه رسیده اند.

روش FIT

بوسیله پانچ از ناحیه بانک مو، که معمولاً از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می شود ،عمل برداشت انجام شده مجدداً بوسیله پانچ یا slit پیوند داده می شود. بطور تقریبی بسته به نیاز شخص از هر 3 الی 5 واحد فولیکولی موجود در بانک مو یکی خارج می شود، از برخی جهات روش پیوند موی FTT مانند روش FUT است، یعنی با بوجود آوردن شکاف های ریز این گرافت ها کاشته می شوند، لازم بذکر است این تکنیک به تنهائی (در روش غیر ترکیبی) معمولاً در افرادی توصیه می شود که ناحیه پیوند موی محدود و کوچکی دارند و یا در قسمتهای محدودی مثل ابرو ، صورت و محل زخمهای قدیمی باشد.

تفاوت کاشت و ترمیم مو

در ترمیم مو بااستفاده از موهای مصنوعی و غیر قابل رشد محل آلوپسی یا بی مویی را ترمیم میکنند که به دو صورت میباشد:

1- کاشت موی مصنوعی

2-استفاده از کلاه گیس

و اینها خود دارای عواض زیادی است،ازجمله عوارض ترمیم مو با موهای مصنوعی میتوان گفت:

1- ازبین رفتن موهای باقی مانده خود شخص

2- ایجاد ضایعات پوستی دراثر استفاده زیاد از موهای مصنوعی

3- مشکلات روحی روانی شخص مخصوصا در مواقعی که از موی مصنوعی استفاده نمیکند و یکی از آشنایان او را میبیند.

4-عفونت در محل کاشت موی مصنوعی

اما محاسن کاشت موی طبیعی نسبت به ترمیم مو چیست ؟

1-در پیوند موی طبیعی از موهای خود شخص استفاده شده و قابل رشد میباشند

2-در پیوند موی طبیعی عفونتی در کار نیست

3- موهای کاشته شده دایمی هستند.

4- در هر دو روش fit – fut خود شخص تعیین کننده نوع و روش کاشت بوده و اجباری در آن نیست.

کاشت خط رویش مو

پیوند رویش مو و جلوی سر و کمی بالاتر از پیشانی متقاضی یک ناحیه نوارشکل به عرض چند میلیمتر بوده که دارای  چند مشخصه می باشد:

۱) شکل  این  نوار شبیه یه حرف است بدین معنی که درطرفین مقداری تورفتگی دارد و در وسط به سمت جلو آمده است است.

۲) خط رویش موی سر در هرقسمت دارای نمای نامنظم و  زیگزاگ است و یک خط صاف و یک دست نمی باشد.

۳) موهای این نوار بصورت فولیکول های تک مویی و نازک هستند.

۴) زاویه خروج موها از پوست 30 درجه رو به جلو است ولی در قسمت های کناری، موهااندکی به طرفین متمایل شده اند. ۵) درتمام این ناحیه همه موها دارای زاویه یکنواخت بوده و هم جهت هستند تمامی این موارد بایستی در کاشت مو طبیعی در این منطقه حساس رعایت شود در غیر اینصورت خط موی جلوی سربه صورت عروسکی در می آید که بسیار زشت و زننده است و ترمیم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غیرممکن می باشد.

نکته مهم

اکثرافراد طاس  که نیاز به کاشت مو طبیعی دارند دوست دارند که خط موی جلو ی سرشان به اندازه زمانی باشد که ۲۵-۲۰ساله بوده اند یعنی زمانی که دچار ریزش مو نشده اند. درحالیکه درطراحی این خط، سن قبلی شخص درنظر گرفته نشده بلکه سن فعلی وی و همچنین سالهای بعدی عمرشخص متقاضی این عمل مدنظرقرارگرفته و خط متناسبی برای وی ترسیم می گردد. به همین دلیل بعنوان یک اصل کلی خط موی جلوی سر در ترمیم مو طبیعی  بایستی دربالاترین حد ممکنه (نسبت به سن فرد متقاضی کاشت خط رویش مو) قرارگیرد. رعایت این اصل بخصوص در مورد نواحی کناری خط موی جلوی سراز اهمیت زیادی برخورداراست. اصلاح خط موی جلوی سرکه توسط افرادغیرمتخصص و فاقد صلاحیت و تخصص لازم و کافی در زمینه پیوند مو طراحی و کاشت شده است فوق العاده مشکل و درخیلی از موارد غیرممکن است. سخت ترین حالت زمانی است که خط مو را در عمل پیوند پایین تراز حد عادی آورده اند و اگر این وضعیت باگرد کردن بیش از حد خط نیز همراه باشد (یعنی شکل در عمل کاشت رعایت نشده باشد) کار اصلاح به مراتب دشوارتر می گردد. در هرحال بدلیل دشواری اصلاح خط موی غیرعادی بهتراست درا نتخاب پزشک متخصص کاشت و پیوند مو وسواس کافی به عمل آید.

مراقبتهای قبل از عمل

  • در جلسه مشاوره سوالاتی ازجمله تاریخچه ریزش موی ارثی در اقوام فرد، اختلالات هورمونی، سابقه مصرف دارو برای درمان، حساسیتها و یا سوابق بیماریهای خاص از متقاضی پرسیده شده و مورد بررسی قرار می گیرد تا بهترین و موثرترین روش برای کاشت در نظر گرفته شود.
  • در صورتی که مانعی برای پیوند وجود نداشته باشد آزمایش خون برای بررسی موارد انعقادی و یا بیماریهای ویروسی و واگیردار گرفته می شود و پس از بررسی نتیجه آزمایش و عدم وجود مشکل خاصی با تائید پزشک مربوطه می توان برای کاشت اقدام نمود.
  • در صورتی که داروهایی نظیر آسپیرین، وارفارین و… مصرف میکنید حتما” باید پزشک خود را در جریان قرار دهید و مصرف داروهای مسکن، محلولهای تقویتی، مکملهای دارویی، مشروبات الکلی و دخانیات باید از 10 روز قبل از عمل متوقف شوند.
  • حتما” روز عمل کاشت خط رویش مو قبل از مراجعه سر خود را کاملا” با شامپو بشویید.
  • قبل از کاشت از نوشیدن مایعات زیاد و غذاهای سنگین خودداری کنید.
  • از رانندگی بلافاصله بعد از عمل به دلیل اثر داروهای بی حسی خودداری شود.

مراقبت های بعد از عمل

در درجه اول مراقبت از زخم های ایجاد شده به وسیله ی یک پوشش نیمه نفوذپذیر می باشد که بسیار محکم نبوده و اجازه ی جریان طبیعی خون و مایعات میان بافتی را به محل زخم بدهد و هر روز تعویض شود.

– محل آسیب پذیر باید تا دو روز بعد از عمل جراحی از اشعه آفتاب محافظت شود. همچننی از شستشو ناحیه به وسیله ی شامپو تا دو روز باید خودداری شود. البته برخی پزشکان از روز بعد از طرحی اجازه شامپو کردن مو را به افراد می دهند.

– شامپو کردن مو یکی از مهمترین عوامل جلوگیری کننده از ایجاد دلمه و پوسته در اطراف زخم ایجاد شده در محل پیوند می باشد که برطرف کردن این پوستۀ و دلمه ها ریسک از دست دادن آن مود 10-7 روز بعد از طراحی را کاهش می دهد.

 در ده روز اول بعد از طراحی موهای جابجا شده به طرز بالقوه امکان واکنش نشان دادن به عمل خود را دارند. بعد از 3-2 ماه موهای جدید شروع در مکان جدید شروع به رشد می کنند و بعد از 9-6 ماه موها شروع به ضخیم شدن می کنند.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook