166

منظور از کاشت ابروی طبیعی روشی جراحی کاشت دائمی یا تنظیم ظاهر و شکل  ابروی شماست. برخلاف روش های قبلی که نواری از پشت سر بیمار برداشته می شود و مورد استفاده قرارمی گیرد، در ین روش ازهریکی ازبخش های بدن از قبیل پا، پشت گردن و غیره موی مجزا برداشت می شود و به ابرو پیوند زده می شود. با این حال، موی پشت سر ( پشت گوش) مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا شباهت بیشتری با موی ابرو دارد. کاشت موی ابرو بر روی افرادی انجام می شود که به دلایل مختلف موی ابروی خود را از دست داده اند.ابرو نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت و اعتماد به نفس فرد داشته و از طرف ديگر وظيفه آن درارتباط برقرار کردن با ديگران و بيان احساسات انکارناپذير است. ولی وظيفه اصلی ابرو اين است که در مقابل جريان رو به پايين عرق از پيشانی و نيز تابش نور آفتاب، محافظت به عمل آورد.

وظایف ابرو

1- حفاظت دربرابر آفتاب و دربرابرعرق و چربی که از سمت پیشانی به طرف پایین می آید .

2-یک عضو مهم در بیان احساسات و برقراری ارتباط با دیگران.

3-ابرو نقش مهمی در زیبایی صورت ایفا می تماید .

مراحل

اگر چه مراحل کاشت ابرو نسبتا ساده است و تحت بیهوشی موضعی انجام می گیرد و نیاز به اقامت طولانی مدت در بیمارستان نیست، جراح باید برای بدست آوردن نتایج بهینه بیشترین دقت را به خرج دهد. هر ابرو عموما بین 250 تا 400 مو نیاز دارد تا ظاهری سالم و طبیعی داشته باشد. تعداد واقعی موهای ابرو به اندازه و ظاهر ابروی کنونی و همچنین نتایج مورد نظر بستگی دارد. هر تار مو باید دقیقا درجای مناسب قرارداده شود و برطبق جهت موهای دیگر ابرو و هم سطح پوست قرار داده شود. موها همچنین باید درفاصله نزدیکی نسبت به یکدیگر قرار داشته باشند تا ابرو کامل و صاف به نظر برسد. فولیکول های مو اهدا کننده با استفاده سوزن های بسیار ریز جدا می شوند که تضمین کننده این مساله است که بر روی سر یا در ابروی پیوند داده شده هیچ جای زخمی ایجاد نمی شود. یک ناحیه معمولی برای برداشت مو پشت گوش ها است. در روش پیوند ابرو هر گرافت مو باید به صورت جداگانه پیوند زده شود، که مستلزم استفاده از سوزن هایی می باشد که تنها چند میلی متر پهنا دارند. در طول این فرآیند، بیحسی موضعی به بیمار تزریق می شود، تا در طول جراحی  احساس درد نکنند. وقتی عمل جراحی به انجام رسید، نیازی نیست که بیمار در مراکز کاشت ابرو  بستری شود و می تواند برای دوره بهبودی به خانه برود.

مزایا و معایب کاشت ابرو

اگر موهای ابرو دستکاری نشوند، دچارريزش نخواهند شد اما ازآنجا که خانم‌ ها مدام ريشه موهای ابرو را با موچين تحريک می ‌کنند، در درازمدت ريشه مو آسيب می بيند و ديگر در آن قسمت‌ها مو رشد نخواهد کرد وگرنه رنگ کردن ابرو يا زايمان و شيردهی باعث ريزش ابروها نخواهد شد البته برخی بيماری ‌ها باعث ريزش موهای ابروها می ‌شوند. از جمله اين بيماری ‌ها می ‌توان به کم‌کاری شديد تيروييد اشاره کرد. افزايش هورمون‌های مردانه در خانم‌ ها هم می ‌تواند دليل کم‌ پشتی ابرو باشد که توصيه می کنيم خانم‌ها اين کم ‌پشتی را با استفاده از لوازم آرايشی مخصوص ابرو بپوشانند و بی ‌جهت دستکاری ‌های مختلف نکنند. تصميم عجولانه برای تاتو کردن ابروهای کم‌ پشت، به‌‌خصوص اگر مدل‌های خاص که مناسب چهره‌ نيست و به زودی فرد را دل زده می ‌کند، انتخاب کنيد، شما را دچار دردسر خواهد کرد زيرا رنگ تاتو قابل پاک کردن نيست و با چند جلسه ليزر و هزينه باز هم پوست ناحيه ابرو به حالت قبل برنخواهد گشت. حتف پيوند مو هم به خانم‌ هايف که ابروهايشان کم‌ پشت شده، توصيه نمی ‌شود، مگراينکه با متخصص پوست مشاوره کنند و انتظاری که از کاشت دارند، بيان کنند. گاهی با بررسی زوايای ابرو امکان برآوردن انتظار بيماروجود دارد چون موهايی که برای ابرو می ‌کاريم، قطعا حالت طبيعی ندارد. به همين دليل تکنيک پزشک برای کاشت مو در زوايای خاص و تنظيم آن طوری که طبيعی ‌تر به نظر برسد، واقعا اهميت دارد. پزشک  پيوند مو يا کاشت ابرو را فقط به کسانی توصيه می ‌کند که مطمئن است رضايتشان جلب می ‌شود مثلا کسانی که در اثر سوختگی، حادثه يا بيماری ‌های خاص موی ابروها را از دست داده‌ اند. درپايان اينکه هيچ ماده گياهی يا قطره و داروی تقويتی ‌ای نمی ‌تواند کمک‌ کند ريشه مويی که از بين رفته، دوباره ترميم شود. اگر کسی می ‌گويد از اين مواد نتيجه گرفته، حتما به بيماری خاصی مثل درماتيت سبوره مبتلا و دچار شکنندگی ساقه موها بوده و به نظرش رسيده با اين محلول خاص بهبود پيدا کرده است در حالی که اين بيماری ‌ها، بدون درمان هم با گذشت زمان بهتر می ‌شوند.

نتایج

نتایح کاشت ابرو دائمی هستند و خیلی سریع به تفاوت ایجاد شده پی خواهید برد. برای کاشت موی ابرو، نتایج کامل در زمان کمتری بدست می آید، اما هنوز چندین ماه طول می کشد.مو در سه مرحله رشد می کند، پس اگر پس از کاشت مو شاهد ریزش مو بودید نگران نباشید. طبیعی است. رشد مو در افراد مختلف است و با تداوم رشد موی کاشت شده، همانند ناحیه اهدا کننده اولیه، باید موها را مرتب کنید تا ظاهری مناسب داشته باشید. این مساله برای بیماران مشکل ساز نیست، زیرا اغلب آنها به زیر ابرو برداشتن یا اصلاح قسمتی از بدن خود به صورت منظم عادت دارند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook