فیزیوتراپی با روش های گوناگون انجام می شود که یکی از آنها مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) است. تأثیر درمانی مغناطیس از زمان هیپوکرات در طب باستانی شناخته شده و کاربرد داشته است. میدان های مغناطیسی در زندگی انسان نقش مهمی دارند و این نقش زمانی قابل درک است که بدانیم زمین خود یک مغناطیس بزرگ می باشد.

با عبور جریان از یک سیستم، در اطراف آن میدان مغناطیسی تشکیل می شود. این میدان به شکل دایره است و شدت آن قابل اندازه گیری می باشد. در واقع چگالی شدت میدان مغناطیسی از خطوط نیروی مغناطیسی در اطراف و مرکز سیستم یا بوبین ایجاد می شود که آن را با واحد Gauss یا Tesla اندازه می گیرند.

دستگاه مغناطیس درمانی با تولید و انتشار امواج مغناطیسی با اشکال و شدتهای مختلف که تماما قابل برنامه ریزی است و حتی توسط شرکت سازنده حدود ۵۰ برنامه بصورت پیش فرض در حافطه دستگاه تعبیه شده است، در درمان بیماریهای مختلف میتواند پزشک یا فیزیوتراپیست را همیاری کند. این امواج بصورت دوایر سولنوئیدی یا کافهای مخصوص به بصورت پالس به بیمار منتقل میشوند در واقع تعداد پالس و چگونگی این امواج در درمان بیماریهای مختلف متفاوت است.
روش‌های مگنت درمانی برای پوکی استخوان، از همان قانون‌های استفاده‌شده برای درمان آرتروز پیروی می‌کنند. در این روش‌ها، مگنت‌ها باید تا جای ممکن، به محل درد نزدیک شوند. همچنین می‌توان از مگنت‌ها برای ساخت دستبند، روپوش، کفی کفش و یا جوهرات درمانی برای پوکی استخوان، استفاده کرد. به دلیل این‌که پوکی استخوان عمدتاً در استخوان‌های دراز یافت می‌شود (البته تمامی استخوان‌های با تراکم کم ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند)، می‌توان گفت که بیش‌تر مفاصل حامل وزن، تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. به همین علت، علائم درد شدت یافته و همچنین تحرک بخشی به بیمار، به‌شدت دردناک خواهد بود.از عوارض پوکی استخوان نیز فروپاشی مهره‌های (یکی از ۳۳ واحد استخوانی که ستون فقرات را تشکیل می‌دهند) کمر است پس به‌ منظور گرفتن سریع‌ترین نتیجه‌ی ممکن از مغناطیس تراپی ، ترجیحاً باید از مگنت‌های فوق قدرتمند استفاده شود.

Print Friendly

Visit Us On Facebook