مزوتراپی Mesotherapy یک روش درمانی کاملا جدید و پیشرفته است که روز به روز به حیطه عملکرد درمانی آن افزوده می‌شود. مزوتراپی از کلمه یونانی Meso به معنای میان و Therapeia به معنی درمان پزشکی می‌آید و یکی از عمل پزشکی زیبایی غیر جراحی است که طی آن داروهای هومیوپاتیک که معمولا توسط پزشکان طب جایگزین تجویز می‌گردد، وارد پوست می‌شود. این روش که تا حدودی تهاجمی است با تزریق زیر یا داخل جلدی مخلوطی از عصاره های گیاهی، مواد هومیوپاتیک، داروها، ویتامینها و سایر مواد حیاتی در مقادیر میکروسکوپی انجام می‌شود.مزوتراپی برای هر مشکلی قابل انجام نیست و به زبان ساده می‌توان گفت این روش نوعی متد انتقال دارو است و بایستی با پرسازی بافت افتراق داده شود.

این روش به دلیل پاسخ‌ دهی بسیار سریع‌تر نسبت به دیگر روش‌های درمانی مثل داروهای خوراکی و کم‌ بودن عوارض آن به دلیل مصرف بسیار اندک دارو و اثرات کاملا موضعی آن، روز به روز مورد استقبال بیشتر از سوی مردم و پزشکان قرار گرفته است.

این تکنیک برای اولین‌بار سال 1952 میلادی در فرانسه توسط دکتر مایکل پیستور ابداع شد. در آن زمان از داروهای گیاهی و ویتامین‌ها برای تقویت شرایط پوستی به کمک تکنیک مزوتراپی استفاده می‌شد. 10 سال بعد اولین انجمن مزوتراپی در دنیا شکل گرفت و از آن تاریخ به بعد این تکنیک پیشرفت‌های بسیاری کرد و به شکل مدرن که امروز از آن استفاده می‌شود به وجود آمد. از سال 1986 مزوتراپی (Mesotherapie) توسط آکادمی ملی پزشکی فرانسه به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طب سنتی شناخته می شود. در سال 2000 برای اولین بار این تکنیک توسط خبرنگاران بخش علمی و پزشکی به کشور آمریکا وارد شد و بعد از آن در سال 2005 مزوتراپی کم‌کم در دیگر کشورها مورد توجه و استقبال قرار گرفت. هر روز ، هزاران تن از پزشکان سراسر جهان استفاده از این روش برای کمک به دهها هزار نفر از بیماران استفاده می کنند. کشور ما نیز جزو کشورهایی بود که تکنیک مزوتراپی در سال 2005 به آن وارد شد و بسرعت در همه شاخه‌ها پیشرفت و رشد کرد و مورد استفاده قرار گرفت.

کاربرد مزوتراپی

خیلی قبل، این تکنیک یک درمان قابل قبول در پزشکی به حساب می‌آمد و در ابتدا در کنترل درد، پزشکی ورزش و روماتولوژی کاربرد داشت. مزوتراپی در اروپا اولین بار در کنترل درد در اعمال دندانپزشکی و درمان طیف وسیعی از آسیب‌ها و بیماری‌ها مثل کانسر، آرتریت یا درد مفاصل، مشکلات عضلانی اسکلتی و حتی استازعروقی به کار رفت. کاربرد آن در پزشکی زیبایی در “برطرف کردن سلولیت، کاهش یا فرم دادن چربی‌ها، کمک به کاهش وزن، درمان پیری پوست و شل شدن پوست، کاهش اسکار آکنه و خطوط کشش پوستی و جوانسازی دست و گردن” در جامعه عمومی مطرح و به سرعت مورد پذیرش قرار گرفت و این یک زنگ خطر بود. ترکیبات گیاهی و دارویی که در کنترل درد و التهاب در آرتریت روماتوئید به کار می‌روند به فعال کننده‌های بافت همبند از جمله سیلیکا، بیوتین و آنزیم‌های تجزیه کننده پروتئین هستند که برای کشیدگی لیگامان و تاندون آسیب دیده استفاده می‌شوند.

وازودیلاتورها یا گشاد کننده های عروقی، جریان خون عروقی و لنفاتیک را بهبود می‌بخشند و تجزیه‌کننده های لیپید برای لیپولیز به کار می‌روند که در درمان سلولیت موثر هستند و بخصوص در نواحی ران، باسن و پهلوهای برجسته بخصوص در خانم‌ها کاربرد دارد. در مورد نحوه اثر و تغییرات متابولیکی این دارو و دوره درمان شواهد علمی ضعیفی وجود دارد. در موارد حاد مثل آسیب های ورزشی، ۱-۳ جلسه عموما کافی است ولی برای موارد مزمن مثل سلولیت و چروک‌های خفیف حداقل ۱۵ جلسه نیاز است ولی همچنین توصیه می‌شود یکسال و یا ۶ ماه بعد تکرار شود و بسته به مورد انجام شده در هر جلسه چند صد تزریق در لایه های مختلف پوست (اپیدرم، درم و زیر جلد) بوسیله سوزن‌های مخصوص گان مزوتراپی انجام شود. مزوتراپی نسبت به تزریق بوتاکس بیشتر در بین مردم جاباز کرد. خصوصا در فرم دادن به بدن و کاهش وزن. ولی با وجود این محبوبیت اثر بخشی و عوارض این تکنیک زیبایی همچنان برای اغلب پزشکان و بیماران در پرده ابهام است.

این تکنیک کاربردهای متعدد دیگری دارد مانند تقویت مو، کاهش سایز و… در مزوتراپی مقدار مشخصی دارو به وسیله ی سوزنی که باریک تر از مو است وارد ناحیه مزودرم پوست می شود و در آنجا یکسری فعل و انفعالات شیمیایی انجام می شود که در نهایت منجربه ۹۳ درصد موفقیت در درمان می شود.

به عبارت دیگر این تکنیک یک درمان غیر جراحی در حیطه پزشکی زیبایی ست و در حقیقت استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق‌های مکرر، در ناحیه مورد نظر است. داروهای مورد استفاده در مزوتراپی شامل داروهای هومیوپاتی، عصاره های گیاهی، ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدها می باشد. گلوله های دارویی بسیار کوچک به طور مستقیم به داخل مزودرم (لایه میانی پوست) وارد می شود. این لایه از پوست دارای خواص بسیار ویژه درمانی می باشد. مزوتراپی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی است و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد. یعنی شما بعد از انجام آن، نیازی به استراحت در منزل ندارید و می‌توانید مثل تمام روزهای عادی به فعالیت‌های خود بپردازید.

بیش از ۵۰ سال است که قریب به ۱۵۰۰۰ پزشک در سراسر دنیا این روش را برای کاهش وزن عمومی ، کاهش سایز ،کاهش سلولیت ، تقویت مو ، برطرف کردن اسکار و درمان چروکهای ظریف روی بیماران مختلف به کار برده اند . همچنین مزوتراپی قادر است ناهمواری ها یا برجستگی های بدن که پس از لیپوساکشن (Liposuction) ایجاد می شود را به راحتی و بدون هیچ گونه درد و یا ناراحتی از بین برد . امروزه این تکنیک مورد تأیید آکادمی پزشکی فرانسه (French Academy of Medicine) و چهارده کشور اروپایی و آمریکای جنوبی می باشد . دکتر Shapico از سال ۲۰۰۲ میلادی تا کنون بیش از ۱۰۰۰ بیمار را در آمریکا با مزوتراپی درمان کرده و نتایج بدست آمده حاکی از %۹۰-۹۳ موفقیت است .

نحوه انجام

روش این کار بدین صورت است که داروهای مختلف (بسته به کاری که بخواهیم انجام بدهیم) توسط یک سوزن ظریف (به ظریفی یک تار مژه) بدون هیچ گونه درد و یا سوزش به داخل مزودرم (mesoderm) یا لایه چربی و بافت همبند زیر پوست تزریق می شود . در تکنیک multi-pricking چندین تزریق کوتاه و سریع در یک ناحیه از پوست انجام می شود تجربه نشان داده است که درد ناشی از تزریق کمتر از یک نیشگون آرام و بسیار کوتاه مدت است . موادی که برای تزریق انتخاب می شوند بسته به مشکل اولیه بیمار متفاوت است . تمامی این مواد ساخت کارخانجات داروسازی معتبر مورد تأیید می باشند .

Print Friendly

Visit Us On Facebook