Slidemoo2

موهای زائد درزنان مشكل نسبتا شايعی است كه گه گاه عوارض روانی هم به دنبال دارد .حتماً شما نيزدرميان اطرافيانتان با خانم‌هائی كه درصورتشان موهای ضخيم وسياه رنگ وجود دارد، رو به رو شده ‌ايد .اصلا شايد خود شما يكی ازكسانی باشيد كه با اين مشكل مواجه هستند.اگر اين طور است بايد به اطلاعتان برسانم كه شما تنها نيستيد، چون خانم‌های زيادی وجود دارند كه با اين مشكل مواجه اند وتعداد آنها به طورشگفت انگيزی روبه افزايش است .اكثرخانم‌هائی كه با اين مشكل مواجه اند، چون از ظاهرشان ناراضی هستند، قبل از اينكه علت اصلی ايجاد اين وضعيت را پيدا كنند، به انواع و اقسام داروها وروش‌های درمانی دردناك وغيردردناك متوسل می ‌شوند. اما چون در بسياری از موارد علت اصلی برطرف نشده، پس از مدت كوتاهی همه چيزبه حالت اول باز می ‌گردد.رفع موهای زائد بوسیله لیزر،یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که در ایالت متحده آمریکا انجام می شود و دومین جراحی بعد از جراحی جوان سازی و رفع چین وچروک پوست می باشد.اشعه لیزر با قدرت بالا به پیاز مو آن ها را از بین می برد. پیگمنت های موجود در مو اشعه را جذب می کند و موها را درون پیاز مو از بین میبرد.تنوع لیزرها و منابع نوری آن ها می تواند برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار گیرد.درمان لیزر موهای زائد یک روش غیر تهاجمی است که باعث کاهش دائمی و طولانی مدت موهای می شود.

علل ایجاد موهای زائد

  • یک متخصص بیماری‌های غدد، یکی از شایع‌ترین دلایل را افزایش حساسیت گیرنده‌های مو دانست.
  • به دلیل افزایش هورمون های مردانه، افزایش حساسیت گیرنده‌های مو، تومورهای تخمدان وغدد فوق کلیه و یا دلایل نادری چون نقص سیستم آنزیمی ایجاد می شود.
  • تخمدان پلی کیستیک نیز از دیگر دلایل شایع ایجاد موهای زائد است که با علائم دیگری از جمله چاقی، اختلال درعادت ماهیانه، نازایی و دیرزایی همراه است.
  • بیماریهای غدد، موهای زائد در9 قسمت بدن از جمله پشت لب، چانه، ناحیه غدامی گوش، ران، پشت و … دیده می شود.
  • برای درمان موهای زائد استفاده از داروهای ضد آندروژن که هورمون‌های مردانه را کاهش می دهد مرسوم است که باعث نازکی، رشد کند و پیشگیری ازرشد موهای جدید می شود.
  • لیزر موهای زائد نیز از دیگرراهکارهای مفید برای درمان موهای زائد است که باعث سوزاندن ریشه های مو می شود و البته در افرادی که مشکلات هورمونی دارند به خوبی جواب نمی دهد.
  • درمان موهای زائد با لیزرزمان براست، این دوره معمولا شش ماه تا یک سال به طول می انجامد.
  • محدودیت زمانی برای رویش موهای زائد وجود ندارد،این موها معمولا از حدود 18 سالگی رشد می کنند و اگر ناشی از دلایل هورمونی باشند حالتی شدید و پیش رونده خواهند داشت.
  • درمان ریشه کنی قطعی برای موهای زائد وجود ندارد، اما احتمال اینکه با افزایش سن مقدار آن کم شود وجود دارد.
  • بیماری‌های غدد درجه رشد موهای زائد ازخفیف که درجه یک است تا حالت مردانه که درجه چهار است سطح بندی می شود و درمان بر همین اساس صورت می‌گیرد.

عوارض

سوختگی ،لك ،عفونت  عدم جواب  فولیكولیت و آكنه،درد، سوزش، سرخی یا اریتم گذرا یا پایدار، تورم، آسیب اپیدرمی به شکل سوختگی، تغییرات رنگدانه ای به شکل تیره شدن یا روشنتر شدن پوست ناحیه ی تحت درمان و به ندرت بروز اسکار یا اصطلاحاً “گوشت اضافه”. البته باید گفت بسیاری از این عوارض کوتاه مدت و برگشت پذیر بوده و با انتخاب صحیح منبع لیزری و پارامترهای درمانی و خبرگی و تجربه ی پزشک معالج قابل پیشگیری ودرمان هستند وبا پیشرفت تکنولوژی لیزر روز به روز از بروز این عوارض کاسته می شود. همچنین باید گفت با توجه به عمق نفوذ کنترل شده ی لیزرکه حدود 5 میلی متر است، احتمال آسیب رسیدن به اعضای حیاتی قرار گرفته در زیر پوست ناحیه ی درمان شده از قبیل تیروئید، سینه و غدد لنفاوی وجود ندارد وشواهدی ازایجاد تغییرات بدخیم دراین اعضا متعاقب درمان لیزری وجود ندارد. با این وجود به خاطر نبودن شواهد کافی برای ایمن بودن کامل درمان لیزر موهای زائد در خانم های باردار یا شیرده، این درمان دراین شرایط انجام نمی شود.

مراقبت های بعد از لیزر

ممكن است ورم و قرمزی در محل لیزر موهای زائد وجود داشته باشد كه گذاشتن یخ می تواند سبب كاهش آن شود. معمولا نیازی به استفاده از مسكن نيست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد كه 10-7 روز طول می كشد، در این موارد از پمادهای آنتی بیوتیك استفاده میكنیم تا دلمه ها بریزند. ممكن است رشد موی لیزرشده يك تا 2هفته بعد از لیزرهم ادامه پیدا كند بعد ازآن بریزد. بیمار باید از آفتاب پرهیز كند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممكن است 3-2 ماه طول بكشد تا اثر برنزه كننده آفتاب از بین برود و در اين بین شكل درمان بیماررا به تعویق بیندازد.

باید توجه داشت در بعضی بیماران كه سابقه عوارض لیزرمو وجود دارد یا به عللی احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده كرد. در این حال بیمار یك نقطه را لیزر می كند و یك هفته بعد ویزیت می شود كه اگر مشكلی نداشت درمان را شروع می كنیم.در اغلب حالات سرخی حاصل از درمان لیزری بیش از چند ساعت پایداری ندارد و مالیدن پماد اکسید زینک یا کرم های ترمیم کننده ی بعد از لیزر برای از بین بردن این حالات کفایت می کند. محافظت ناحیه ی تحت درمان از اشعه ی خورشید نیز امر مهمی است که به همین دلیل از فرآورده های ضدآفتاب با عوامل محافظتی بالا استفاده می گردد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook