lazer

لیرز در شاخه‌های مختلف پزشکی بکار گرفته شده است ولی به قطع می‌توان گفت لیزر تراپی در بیماری‌های پوست به شدت پیشرفت کرده است. ثابت شده که استفاده از لیزر در از بین بردن موهای زائد یک روش نسبتا بی‌خطر است. از آنجایی که پالس‌های لیزر، انرژی ثابتی دارند، شانس ایجاد اسکار یا وجود ندارد یا احتمال آن بسیار کم است. و با استفاده از تخفيف ليزر مو زائد که امروزه در بیشتر کلینیک ها عرضه می گردد ، همگان میتوانند از آن بهره ببرند .

افزایش یا کاهش موقتی رنگ (تغییرات رنگدانه‌ای) در موضع تحت درمان با لیزر در برخی افراد به خصوص بیماران با پوست تیره‌تر، مشاهده می‌شود. ممکن است در موارد خاص در جایی از دلمه بستن (crust) دیده شود که با استفاده از ترکیبات نرم‌کننده (emollients) ملایم و در صورت لزوم آنتی‌بیوتیک‌های موضعی درمان می‌شوند. پس از انجام ليزر موهای زائد ، قرمزی و تورم کمی اطراف فولیکول مو به وجود خواهد آمد. که پس از ۲ تا ۳ ساعت برطرف می‌شود و نیاز به پانسمان و یا درمان خاصی ندارد ولی می‌توانیم از مرطوب کننده استفاده کنیم.

عوارض

فرایند رفع موهای زائد با لیزر، بدون درد نبوده و اغلب بیماران در طی فرایند درمان یا بلافاصله بعد از آن درد را تجربه می‌کنند. استفاده از ضددردهای موضعی یا جلدی می‌تواند این عارضه را کاهش دهد. در بسیاری از بیماران که با شدت بالای لیزر درمان می‌شوند، قرمزی و ادم اطراف فولیکول‌های مو دیده می‌شود. شدت و مدت اریتم و ادم به رنگ و تراکم مو بستگی دارد که به طور معمول چند ساعت طول می‌کشد. در صورت استفاده از شدت‌های بالای لیزر آسیب به اپیدرم ایجاد می‌شود که این آسیب به خصوص در بیمارانی که پوست خود را برنزه کرده‌اند شایع‌تر است. ایجاد ضایعات هرپسی در محل درمان شایع نیست. اما امکان ایجاد آن وجود دارد. ایجاد ضایعات هرپسی در بیماران با سابقه قبلی ایجاد ضایعات هرپس سمپلکس یا زمانی که درمان در محل دور دهان، ناحیه زهار (پوبیس) یا بینی انجام می‌شود محتمل‌تر است. خطر عفونت باکتریال بسیار کم است البته احتمال ایجاد عفونت باکتریال در صورت آسیب دیدن اپیدرم وجود دارد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

امکان ایجاد فولیکولیت در محل درمان بعد از ورزش و عرق کردن شدید وجود دارد. خطر ایجاد فولیکولیت با شنا کردن یا استفاده از گرم کننده‌ها در محل درمان افزایش می‌یابد. در صورت استفاده از شدت مناسب لیزر برای از بین بردن موهای زائد و بیمار ایده‌آل برای درمان، تغییرات گذاری رنگدانه‌ای پوست از قبیل هیپوپیگمانتاسیون و هیپرپیگمانتاسیون رخ نمی‌دهد. این مشکل بیشتر در بیماران با پوست تیره‌تر، یا بیمارانی که اخیرا برنزه شده‌اند به صورت شایع‌تری دیده می‌شود. تغییرات رنگدانه‌ای دائم به جز در بیماران با پوست تیره دیده می‌شود. ایجاد اسکار در محل درمان نامحتمل است به جز در مواردی که از درمان‌های بسیار شدید استفاده گردد یا عفونت باکتریال بعد از درمان داشته باشد. از بین رفتن کک مک و کم‌رنگ شدن و شفاف شدن خالکوبی‌ها یا ضایعات رنگی در حین درمان شایع می‌باشد که لازم است بیمار در این مورد مطالعه شود. ایجاد لوکوترنیا (سفید شدن موها) به صورت دائمی یا گذرا در خلال درمان موهای زائد با IPL گزارش شده است. اگرچه ایجاد این عارضه به خوبی تشریح نشده است و ممکن است به دلیل از بین رفتن موهای سیاه و باقی ماندن موهای سفید در منطقه درمان با موهای سیاه و سفید ایجاد شده باشد. اگرچه در عمل و کلینیک کمتر با این مورد برخورد می‌شود اما از نظر منطقی و قانونی بهتر است بیماران مبتلا به بیماری‌های پوستی شناخته شده که فنومن کوبنر در آنها مثبت است یعنی بیماران مبتلا به پسوریازیس و ولگاریس، ویتیلیگو ولیکن پلان از امکان ایجاد عوارض جانبی درمان آگاه شوند.

ضایعات لیویدور تیکولاریس خارش شدید و کهیر و حتی یک مورد درم و کهیر شدید بعد از ليزر موهای زائد گزارش شده است. اگرچه پاتوفیزیولوژی ایجاد این ضایعات مشخص نیست. اما درمان شامل استفاده از استروئید موضعی، آنتی هیستامین‌ها، و قطع درمان با لیزر می‌باشد. همچنین چندین مورد از تشدید رشد مو به دنبال استفاده از لیزر در زنان جوان با پوست سیاه دیده شده است. دو پدیده متفاوت در این مورد گزارش شده است. تبدیل موهای نرم به موهای سیاه با ریشه خشن در محل درمان یا القاء رویش موهای بلند نرم بلافاصله در محل مجاور محل درمان و ليزر موهای زائد دیده شده است. مطالعات بیشتری برای روشن شدن مکانیسم این پدیده لازم است. درمان این عارضه ادامه درمان با لیزر در این افراد است. لیزرهای نورتاب برای جذب بیشتر به وسیله ملانین و عمق نفوذ بافتی بیشتر ساخته شده است. بنابراین این سیستم‌های خطر ایجاد آسیب به شبکیه چشم را دارند. بنابراین در موقع درمان با این لیزرها باید محافظت‌های کافی از چشم بیمار و کادر درمانی به عمل می‌آید.

چه مراقبتهایی پس از لیزر موهای زائد صورت می گیرد؟

ممكن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد كه گذاشتن یخ می تواند سبب كاهش آن شود. معمولا نیازی به استفاده از مسكن نیست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد كه 10-7 روز طول می كشد، در این موارد از پمادهای آنتیبیوتیك استفاده میكنیم تا دلمه ها بریزند. ممكن است رشد موی لیزر شده یك تا  2 هفته بعد از لیزر موهای زائد هم ادامه پیدا كند بعد از آن بریزد. بیمار باید از آفتاب پرهیز كند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممكن است 3-2 ماه طول بكشد تا اثر برنزه كننده آفتاب از بین برود و در این بین شكل درمان بیمار را به تعویق بیندازد. باید توجه داشت در بعضی بیماران كه سابقه عوارض لیزر موهای زاید وجود دارد یا به عللی احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده كرد. در این حال بیمار یك نقطه را لیزر می كند و یك هفته بعد ویزیت می شود كه اگر مشكلی نداشت درمان را شروع می كنیم.

نتایج درمان

موفقیت درمان موهای زائد به چهار عامل بستگی دارد: رنگ مو، تیپ پوستی (از نظر میزان روشن یا تیره بودن پوست)، ضخامت مو و بالاخره تعداد جلسات درمان.به طور خلاصه می توان گفت بهترین نتایج لیزر موهای زائد در افراد با تیپ های پوستی پائین و رنگ پوست روشن و موهای تیره به وضخیم دست می آید. در افراد با تیپ پوستی تیره خطر جذب بیشتر اشعه ی لیزر توسط رنگدانه های موجود در پوست و ایجاد عوارض جانبی مثل سوختگی پوست وجود دارد. موهای سفید شده نیز فاقد ملانین بوده و اشعه ی لیزر توسط مو جذب نمی شود.

موهای بلوند و بور نیز ملانین کمتری داشته و نسبت به موهای تیره میزان جذب انرژی کمتری دارند و کمتر به درمان پاسخ می دهند.به همین دلیل هرقدر موضخیم تر ومشکی تر باشد ،ملانین بیشتری دارد که نور لیزر را بهتر جذب کرده وراحت تر از بین می روند ودر عین حال چون ملانین در خودپوست هم وجود دارد ،هرچقدر مقدارآن بیشترباشد یعنی پوست تیره تر باشد احتمال جذب لیزر توسط پوست هم بیشتر می شود واحتمال سوختگی بالا می رود بنابراین بهتر است قبل از لیزر پوست را با دارو روشن کرد .

نکته ی بعد در مورد درمان خانم های مبتلا به اختلالات هورمونی و پرموئی است که می بایست در کنار درمان داروئی اختلالات هورمونی، همزمان به لیزر موهای زائد اقدام کرد و وجود این اختلالات مانع درمان افراد مبتلا با لیزر نمی شود.
فاصله جلسات از هم چقدر است؟
بسته به محل لیزر دارد و بین يك تا 2 ماه است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها،زمانی است كه طول می كشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید. بیمار ایده آل، بیماری است كه پوستی روشن اما مویی مشكی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد.

البته باید تأکید کرد که میزان پاسخ دهی هر منطقه از بدن و هرفرد بسته به تراکم و ضخامت و نوع تیپ پوستی متفاوت است و شاید برخی افراد به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند و یا برعکس با جلسات کمتری به نتایج دلخواه برسند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook