انواع بینی و جراحی‌های آن

در عمل بینی تقسیمات معمولا بر اساس بافت پوستی و میزان ضخامت چربی آن و وجود غددسباسه و ضمائم آن می‌باشد و در بعضی موارد بینی‌ها به نژاد افراد، مانند نژاد زرد(آسیایی) افریقایی-آمریکایی و… تقسیم می‌شود و همچنین بر اساس افزایش سن که باعث تغییرات پوستی آن می‌شود نیز قابل تقسیم است.
در بینی‌های غضروفی و یا به اصطلاح استخوانی به دلیل –کم بودن ضخامت پوست تغییرات، قابل پیش بینی تر و مطلوب تر است و معمولا بیماران رضایت کامل از نتیجه عمل خود دارند.
در بینی‌های گوشتی به دلیل ضخامت پوستی زیاد و چربی زیاد پوستی وضعیف بودندر ناحیه غضروفی بینی نتیجه جراحی متوسط می‌باشد و باید بیماران واقع گرا بوده و تغییرات قابل انجام را قبل ازعمل توضیح داده شده ، مورد قبول بیمار باشد.
در بینی‌های پهن آفریقایی-مکزیکی تکنیک جراحی متفاوت است و باید بیمار از آن آگاه شود و معمولا روشی در جهت باریک کردن و افزایش ارتفاع پروژکشن بینی می‌باشد، نتیجه در صورت واقع گرا بودن مطلوب است.
در جراحی بینی‌هایی که ،در سنین بالا انجام می‌شود به دلیل شلی و زیاد بودن پوست دارای تکنیک‌های -مختلف–در بازسازی است که باعث شکل گیری و زیبایی بینی می‌شود و این در جهت کوچک کردن بینی نیست بلکه رفع عیوب وافزایش زیبایی آن می‌باشد.
در بینی های که دارای انحراف سپتوم میانی هستند ،مشکل تنفسی هم وجود دارد باید همراه جراحی زیبایی ، باز سازی انحراف بینی و مشکل تنفسی با هم انجام شود و در صورت وجود پولیپ بینی آن هم در حین جراحی تصحیح شود.

045-e1422093019623

آیا زمان بهبودی در بینی گوشتی متفاوت است ؟

در جراحی بینی گوشتی تورم بینی طی مدت زمانی طولانی برطرف شده و نمایی نهایی پدیدار می شود . این زمان در مورد بینی های گوشتی تا حد 18 ماه و در بعضی موارد 24 ماه طول میکشد .
از بین بینی های گوشتی کدام موارد ضعیف ترین نتایج را خواهد داشت
قطعا هرچه پوست ضخیم تر باشد به همان نسبت نتیجه جراحی افت خواهد کرد . بدترین حالت زمانی است که ضخامت پره های بینی زیاد باشد متاسفانه تکنیک خوبی برای کاهش ضخامت پره ها وجود ندارد . زمانی که ضخامت پره ها زیاد باشد طبیعتا جراح در کاهش عرض بینی در ناحیه پره ها محدود میشود .

نکاتی درباره جراحی پلاستیک بینی گوشتی

هنگامی که از بینی گوشتی سخن می گوییم در واقع منظورمان بینی با پوست ضخیم است . اگرچه در جراحی پلاستیک و زیبایی بینی تغییر در اسکلت بینی اساس کار است ، اما پوست بینی و اجزاء دیگر بافت نرم آن که” پوشش پوست_بافت نرم” نام دارد هم نقش مهمی در نتیجه عمل دارد. در واقع درتعدادی از بیماران این پوشش ممکن است باعث محدودیت در ایجاد یک بینی زیباتر شود.
یک مزیت پوست ضخیم این است که ناهمواری های اسکلت زیرش را مخفی می کند در صورتی که در پوست های نازک این ناهمواری های کوچک ممکن است دیده شوند. متاسفانه این تنها مزیت پوست ضخیم است و بقیه مشخصات پوست در بینی گوشتی نکات منفی هستند.

عوارض جراحی زیبایی بینی

صورت در معرض دید ترین قسمت بدن ماست و بینی در مرکز آن واقع شده و برجسته است لذا اشکالات ساختمانی بینی برای تمام افراد بوضوح قابل رویت است.
از طرف دیگر تنفس از طریق بینی برای سلامتی ما حائز اهمیت فوق العاده ای است. بینی فقط مجرایی برای عبور هوای استنشاقی نیست بلکه بینی ضمن عبور هوای استنشاقی آن را کاملاً تمیز، گرم و مرطوب می نماید. بدیهی است انسداد بینی فرد را از این امتیازات محروم می سازد.
توجه به دو ویژگی فوق الذکر یعنی اهمیت تنفس از طریق بینی و تأثیر شگرف ظاهر بینی بر روی چهرۀ فرد بیانگر این است که جراح بینی باید علاوه بر برخورداری از دانش لازمه از تجربۀ کافی نیز برخوردار باشد به نحوی که بتواند بین حفظ عملکرد بینی و رسیدن به بینی زیباتر تعادل برقرار کند. به عبارت دیگر جراح با تجربه قبل از اینکه هر تغییری را بر روی ظاهر بینی اعمال کند در نظر خواهد گرفت که این تغییر باعث مختل شدن عملکرد بینی و انسداد بینی نشود. و هنگام عمل بینی باید توجه داشت که به بهترین جراح بینی مراجعه کرد.
در گذشته ای نه چندان دور جراحی پلاستیک بینی محدود به کوچک کردن و جمع کردن بینی بود و بینی ای مورد قبول بود که کوچک وسر بالا و قوس دار و اصطلاحاً عروسکی باشد امّـــا امروزه علم جراحی پلاستیک بینی نیز دستخوش تحولی شگرف شده است به نحوی که « رینوپلاستی تقویتی » در حال از رده خارج کردن « رینوپلاستی سنتی » است.
در رینوپلاستی تقویتی عمل جراحی فقط محدود به کوچک کردن بینی نیست بلکه در این روش جراح ضمن اینکه قسمت هایی از بینی را برداشته و کوچک می کند ممکن است قسمت های دیگری را تقویت کند تا نتیجۀ نهایی دماغی باشد که در حالیکه زیبا شده امّـــا به عملکرد اصلی آن که همان تنفس است آسیبی وارد نشده باشد. روشن است که چنین دماغی دیگر خیلی کوچک و سربالا نیست ونمای بینی ای که به طور افراطی عمل شده را نخواهد داشت.
با رعایت موارد فوق احتمال پیدایش عارضه بدنبال عمل بینی بسیار کاهش خواهد یافت. البته جراح با معاینه بینی می تواند پیش بینی کند که اگر یک بینی خاص تحت عمل جراحی قرار گیرد ممکن است دچار یک عارضۀ خاص شود. در این صورت جراح باید این مطلب را با متقاضی عمل در میان گذاشته و تلاش نماید نامبرده را از انجام این عمل منصرف نماید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)
Print Friendly

Visit Us On Facebook