علائم لغزندگی مهره های ستون فقرات

 post_image

لغزندگي مهره وضعیت بی ثباتی است که یک مهره روی مهره زیرین می لغزد که بعلت عیب استخوانی یا شکستگی در ناحیه پارس اینترارتیکو لاریس مهره ایجاد می شود. این نقص استخوانی تقریباٌ در 4% افراد ایجاد می شود و به دلیل نارسائی ژنتیکی در شکل گیری استخوان است. این نوع لغزندگی بیشتر مهره های چهارم و پنجم کمری L5 وL4 و اولین مهره خاجی S1 را متأثر می سازد.

علائم لغزندگی مهره های ستون فقرات

سرخوردگی مهره کمر شامل درد در ناحیه پائین کمر، ران ها و پاها، اسپاسم عضلات، احساس ضعف در پاها و اختلال در راه رفتن است. برخی از بیماران هیچگونه علامتی ندارند و در رادیوگرافی تشخیص داده می شوند در موارد شدیدتر باعث افزایش گودی کمر « لوردوز» برآمدگی غیر عادی شکم و کوتاهی بالا تنه می شود. عامل ایجاد این لغزندگی یک نارسائی ژنتیکی در شکل دهی استخوان مهره است که معمولاً فشارهای فیزیکی به ستون مهره ها مثل بلند کردن دائم وسایل سنگین و خم و راست شدن زیاد و چرخش نامناسب کمر منجر به ایجاد شکستگی کوچک در پارس اینتر (ارتیکولاریس) مهره شده و در اثر پیشرفت این شکستگی جا به جائی مهره عارض می شود. وزنه برداران وفوتبالیست ها و ژمیناست ها اغلب از این نارسائی رنج می برند.

درمان لغزندگی مهره های ستون فقرات

 به دو صورت زیر قابل درمان است

1)      درمان غیر جراحی اسپوندیلولیستزی

گرچه این درمان ها سر خوردگی را درست نمی کنند ولی بسیاری از بیماران با این درمان ها احساس راحتی بیشتری کرده و مشکلات آنها از بین می رود. مهمترین آنها عبارتند از

استفاده از  کمربندهای میله دار

فیزیوتراپی: شامل انجام نرمش هایی برای افزایش قدرت انعطاف ستون مهره و افزایش قدرت عضلات شکم و عضلات اطراف ستون مهره

داروهای ضد التهابی : مثل پروفن یا سلکسیب با کاهش التهاب در اطراف عصب می توانند شدت علائم را کاهش دهند.

تزریق کورتیکوستروئید : با تزریق این داروها در اطراف نخاع به توسط پزشک معالج ممکن است التهاب کاهش پیدا کرده و درد و علائم حسی کمتر شوند.

2)      درمان جراحی اسپوندیلولیستز

منبع: ستون فقرات , سایت دکتر مغاری , وبلاگ دکتر حیدریاندکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)