علائم استئوآرتریت یا آرتروز زانو

post_image

آرتروز زانو  از عوامل شایع ایجاد درد در افراد بالاتر از چهل سال است.آرتروز مفصل زانو، شایعترین بیماری تخریبی از میان مفاصل بدن می‌باشد.میزان ابتلا در خانم‌ها نسبت به آقایان بیشتر است.

مهمترین علامت آرتروز زانو درد است. در این بیماری درد به آهستگی شروع شده و شدت آن به آرامی افزایش میابد. در ابتدا درد فقط بعد از راه پیمایی های طولانی ایجاد می شود ولی با شدت یافتن بیماری ممکن است با چند قدم راه رفتن هم زانو درد شروع شود.

شدت درد بعد از راه رفتن، بالا رفتن از پله و زانو زدن هم افزایش میابد. معمولا دمای محیط هم روی شدت درد موثر است بطوریکه درد در هوای سردتر شدیدتر است.

بعد از مدتی مفصل متورم می شود که می تواند به علت ضخیم شدن بافت سینوویال و یا به علت افزایش مایع سینوویال و یا به علت استئوفیت های زانو باشد.

مفصل ممکن است سفت شود بطوریکه بیمار نمی تواند زانو را کاملا خم یا راست کند. درد و تورم و حتی خشکی مفصلی معمولا در صبح ها و یا بعد از مدتی بی حرکتی زانو شدیدتر می شود.

از دیگر علائم استئوآرتریت پیشرفته زانو تغییر شکل مفصل است و این عارضه بیشتر در مواقعی پیش میاید که آسیب یک سمت زانو بیش از سمت دیگر باشد. بطور مثال وقتی که قسمت داخلی زانو یعنی قسمت بین کندیل داخلی استخوان ران و پلاتوی داخلی تیبیا بیشتر دچار ساییدگی شود ساق به سمت داخل منحرف شده و زانو به صورت پرانتزی در می آید که به آن ژنو واروم Genu varum می گویند.

عــلل آرتـــروز زانــو

ساییدگی غضروف های مفصل زانو که با نام استئوآرتریت مفصل زانو یا آرتروز مفصل زانو هم شناخته می شود علل مختلفی دارد مانند

بالا رفتن سن
اضافه وزن
ضربه به مفصل زانو
عفونت های مفصل زانو
بعضی از بیماریهای روماتولوژیک و داخلی

تشخیص ساییدگی زانو

پزشک معالج بعد از دیدن راه رفتن بیمار دامنه حرکت و تورم زانو را معاینه و بررسی می کند. در رادیوگرافی ساده به علت نازک شدن غضروف مفصلی فضای مفصل کاهش میابد. بعد از مدتی استخوان زیر غضروف متراکم تر و سفت تر می شود که در تصویر رادیولوژی بصورت سفیدتر دیده می شود. از دیگر علائم رادیوگرافی اسئوآرتریت یا آرتروز رانو ایجاد استئوفیت Osteophyte است. استئوفیت به استخوان های اضافی گفته می شود که در لبه سطوح مفصلی ایجاد می گردد.

منبع: ویکی پدیا , ایران ارتوپد , وبلاگ دکتر فروغدکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)