dental-filling

داشتن دندان هایی سفید و سالم یکی از مهم ترین معیارهای زیبایی و سلامت دهان می باشد. یکی از علائم و نشانه های جرم دندان، تغییر رنگ آن میباشد. البته جرم دندان بیشتر در زیر لثه است و از دید شما پنهان میباشد که ممکن است باعث التهاب و بیماری لثه شود. پس بهتر است برای سلامت دندان های خود برای معاینه به یک کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید و در صورت صلاحدید متخصص دندانپزشک ، یکی از روشهای جرمگیری و بروساژ دندان مانند جرمگیری با ابزارهای دستی یا التراسونیک را برای رفع جرم دندان انجام دهید.

سفید کردن دندان به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود:

1 – جرم گیری دندان ها برای تغییر دادن رنگ آنها؛ دندانپزشک شما می تواند کار جرم گیری دندان هایتان را در مطب خود انجام دهد. محلولی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد، پروکسیدی غلیظ درحدود 35 درصد دارد. طی یک جلسه، رنگ دندان ها را می توان 12 تا 14 درجه سفیدتر کرد.

2 – خودتان هم می توانید با استفاده از ابزاری که از دندانپزشکتان خریداری می کنید، اینکار را انجام دهید. دندانپزشک ژلی برایتان تهیه می کند که باید به مدت دو هفته هر شب چهار ساعت روی دندان هایتان بمالید. این ژل ها بین 10 تا 15 درصد پروکسید در خود دارند و می توانند رنگ دندان ها را تا 8 درجه سفیدتر کنند.
3 – استفاده از خمیردندان های ارزان که در بازار موجود است. این خمیردندان ها که حاوی 4 درصد پروکسید هستند، می تواند 2 تا 3 درجه رنگ دندان هایتان را سفیدتر کنند.

علت حساسیت دندان به سرما بعد از جرم گیری چیست؟

دندان دارای حس بوده و در ناحیه طوق (محل اتصال لثه با دندان) بسیار حساس تر می باشد. وجود جرم بر طوق دندان به علت ضخامتی که دارد، به صورت یک عایق حرارتی عمل می کند و یا به عبارت دیگر، جلوی حس دندان را می گیرد. با برداشته شدن آن بدیهی است که دندان بهتر متوجه تغییرات حرارتی می گردد.
ضمنا بر اثر وجود جرم، لثه پرخون و متورم شده و با عمل جرم گیری، التهاب (ورم) آن فروکش می کند. لذا مقدار بیشتری از دندان نسبت به حالتی که قبلاً ورم لثه وجود داشته در دهان دیده می شود و این خود باعث احساس بیشتر تغییرات حرارتی می گردد.
حساس شدن به سرما را می توان به احساسی که بدن انسان بعد از استحمام دارد، تشبیه نمود. حساسیت به سرما همیشه به وجود نمی آید و در صورت ایجاد، موقتی بوده و جای هیچ‌گونه نگرانی ندارد.

تاثیر جرم گیری تا چه مدت باقی می ماند؟

یادتان باشد سفید کردن دندان ها همیشگی نیست، چون دندان هایتان دوباره به مرور زمان تغییر رنگ خواهند داد. افرادی که بیش از اندازه از موادغذایی و نوشیدنی هایی استفاده می کنند که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود، در کمتر از یک ماه، دندان هایشان دوباره تغییر رنگ می دهد. اما آن دسته از افرادی که سعی می کنند کمتر از این موادغذایی و نوشیدنی ها استفاده کنند، ممکن است بتوانند آن سفیدی را تا یک سال یا بیشتر هم نگه دارند.

آیا جرم گیری درد دارد؟

خیر، موردی برای بی حس کردن دندان به هنگام جرم گیری وجود ندارد.جرم گیری یا توسط قلم های دستی و یا با دستگاه صورت می گیرد.نوک قلم دستگاه جرم گیری دارای لرزش و نوساناتی می باشد که با زدن ضربه های بسیار کوتاه بر جرم، آن را پاک می کند و دندان را نمی تراشد.آب دستگاه نیز علاوه بر تمیز کردن و شستشو، دندان را نیز خنک می کند.

جرم گیری به مینای دندان آسیب نمی‌زند

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود جرم دندان سبب تحلیل رفتن لثه‌ها می‌شود از طرفی گفته می‌شود جرم‌گیری به مینای دندان آسیب می‌زند و کدام گزینه مورد تایید است گفت: این باور غلطی در جامعه است که جرم‌گیری به مینای دندان آسیب می‌رساند زیرا با آمدن تجهیزات روز به بازار مانند و تجهیزات آلتراسونیک صدمه‌ای به مینای دندان وارد نمی‌شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Print Friendly

Visit Us On Facebook