۴ ویژگی مهم در رینوپلاستی (جراحی پلاستیک بینی) مدرن

جراحی زیبایی بینی با حفظ عملکرد تنفسی همراه می‌باشد، بدین معنی که نه تنها تنفس بیمار پس از جراحی دچار مشکل نمی‌شود، بلکه در صورت وجود مشکل تنفسی، بهبودی تنفس نیز حاصل می‌گردد.
عدم نیاز به قرار دادن تامپون بینی که در اکثر موارد با گرفتگی کامل بینی و خشکی دهان و نیز درد شدید هنگام خارج کردن آن همراه است.
بینی متناسب با سایر اجزای صورت و کاملاً طبیعی جراحی می‌شود و ظاهر بینی عمل شده را ندارد.
مقدار کبودی و تورم به حداقل رسیده لذا، بیمار سریع تر فعالیت‌های اجتماعی خود را از سر می‌گیرد.
در جراحی زیبائی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

burun_estetigi-475137

مراحل عمل

· مرحله اول – بی هوشی

به شما داروهائی داده خواهد شد تا شما حین عمل راحت باشید این داروها باعث بی هوشی عمومی یا آرامش شما می‌شود که جهت آن جراح شما تصمیم می‌گیرد

· مرحله دوم – برش

عمل جراحی رینوپلاستی یا به روش بسته انجام می‌گردد که در آن برش‌ها داخل بینی داده می‌شود و یا به روش باز انجام می‌گردد که در آن یک برش روی کولوملا ( تیغه‌ی میانی بین سوراخ‌های بینی ) داده می‌شود . از طریق آن پوشش بینی باز شده و تغییرات لازم در شکل بینی داده می‌شود .

· مرحله سوم – تغییر شکل در ساختار بینی

در اعمال جراحی بینی یا ابعاد بینی کوچک و یا بزرگ‌تر می‌شود و در آن برای افزایش بافت می‌توان از غضروف هائی که از نقاط مختلف بدن برداشته می‌شود استفاده کرد . بیشتر مواقع غضروف از تیغه بینی برداشته می‌شود . گاها غضروف از گوش و یا دنده برداشته می‌شود .

· مرحله چهارم – تصحیح انحراف تیغه بینی

در این مرحله تیغه بینی صاف شده و برجستگی‌های داخل بینی که باعث اختلال در تنفس می‌شود اصلاح می‌گردد .

· مرحله پنجم – بستن برش

وقتی که بینی به شکل دلخواه رسید بافت پوششی روی بینی قرار داده شده و محل برش بخیه می‌گردد . ضمنا ممکن است با برش در جدار سوراخ‌های بینی اندازه آن تغییر یابد .

· مرحله ششم – دیدن نتایج

در طی هفته اول بعد از عمل در حین بهبود بافت‌های بینی از آتل‌های داخلی و یا خارجی برای حمایت از بافت بینی استفاده می‌گردد . هرچند که بهبود التهابات چند هفته بیشتر طول نمی‌کشد تا یک سال بعد از عمل شکل بینی تغییر می‌کند و طی این مدت به نتیجه نهایی مطلوب می‌رسد و صبح‌ها ممکن است به علت التهاب بیشتر بینی بزرگ‌تر و متورم به نظر رسد که این مسائل کلا در طی سال اول بعد از عمل می‌باشد .
توجه : جراحی بینی برای اصلاح راه های هوایی نیاز به بررسی ساختارهای بینی و مسیر جریان هوا داخل بینی دارد . در بعضی موارد انحراف تیغه بینی باعث این شکل می‌شود که با صاف کردن آن مشکل بهبود می‌یابد .

این عمل چقدر درد دارد؟

اکثر بیماران بعد از عمل از اینکه درد کمی کشیده اند اظهار تعجب می کنند. بالطبع بعد از هر نوع عمل جراحی باید انتظار کمی ناراحتی را داشته باشیم. به تمام بیماران نسخه ای از داروهای مسکن ارائه می شود. افرادی که جراحی صورت انجام داده اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می کنند. معمولا افراد بعد از انجام عمل هیچ گونه درد غیر قابل کنترلی ندارند.

چه مدت پس از عمل جراحي نتيجه نهايي کاملا واضح مي شود؟

1- در بيني هايي که پوست نازک دارند و باصطلاح استخواني هستند،( بعد از حدود چهار ماه )
2- در بيني هايي که پوست نسبتا ضخيم دارند، مثل غالب بيماران ايراني،( بعد از حدود چهار فصل (يکسال )
3-در بيني هايي که پوست بسيار ضخيم دارند و باصطلاح گوشتي هستند، بعد از حدود چهار سال
لازم است از دو هفته قبل از عمل جراحي سيگار خود را كاملا قطع نماييد زيرا باعث اختلال در بهبود زخم مي شود . هيچ داروي ضد التهابي و قرص هاي داراي تركيبات آسپرين مصرف نكرده باشيد زيرا باعث خونريزي حين عمل ميشود.

بعد از عمل

پس از عمل، فرد باید در حالتی که سر بالاتر از بدن قرار گرفته، استراحت کند؛ این امر جهت کاهش خونریزی و تورم ضروری است. داشتن خونریزی خفیف و ترشحات مخاطی از بینی تا چند روز پس از عمل طبیعی است.
بینی شما ممکن است به علت تورم یا قرار گرفتن پنبه‌هایی که حین عمل درون آن گذاشته شده است، بزرگ به نظر برسد. در اغلب موارد، پانسمان روی بینی باید به مدت یک تا هفت روز پس از عمل باقی بماند. همچنین ممکن است پزشک به منظور حفاظت از بینی از نوار آتل یا گچ (Splint or Plaster Cast) استفاده کرده باشد که معمولاً حدود یک هفته روی بینی می‌ماند.
به منظور کاهش احتمال خونریزی و تورم ممکن است پزشک از شما بخواهد که تا چند هفته پس از عمل موارد زیر را رعایت کنید:

از انجام فعالیت‌های شدید همچون ایروبیک و آهسته دویدن خودداری کنید.

شنا نکنید.

فین نکنید.

از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند، اجتناب کنید.

از تغییر حالت شدید چهره همچون لبخند زدن یا خندیدن خودداری نمایید.

به آرامی مسواک بزنید طوری که لب بالایی زیاد حرکت نکند.

لباس‌هایی بپوشید که از جلو باز می‌شوند. لباس‌های بسته را نباید از روی سر خود بکشید.

علاوه بر این به مدت حداقل هشت هفته پس از جراحی، از قرار دادن عینک بر روی بینی اجتناب کنید. همچنین برای مدتی از قرار گرفتن بینی خود در معرض آفتاب جلوگیری کنید. اشعه خورشید ممکن است منجر به تغییر رنگ دائمی پوست روی بینی شود.
تا دو یا سه هفته پس از عمل ممکن است تورم موقت، تغییر رنگ پلک‌ها و بی‌حسی رخ دهد. بسته‌های یخ یا کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کبودی اطراف چشم‌ها کمک کند.
به دلیل کُند بودن فرآیند بهبود‌ ممکن است نتیجۀ نهایی تا یک سال پس از عمل مشاهده نشود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)
 
Print Friendly

Visit Us On Facebook