اگر یک یا چند دندان شما دچار پوسیدگی، خراشیدگی، ترک و شکستگی دندان ، یا سایر انواع آسیب های احتمالی شود، استفاده از روکش دندان برای رفع مشکل شما و ترمیم شکستگی دندان می تواند یک راهکار ایده آل باشد. در حقیقت روکش کردن دندان می تواند دارای هر دو مزایای زیبایی دندان ، رفع زردی دندانها و بازیابی سلامت دهان باشد. در این حالت ساختار دندان ترمیم مجدد می شود و به این ترتیب بیمار می تواند ظاهر کلی لبخند خود و عملکرد طبیعی دندان ها را به دست آورد. روکش دندان معمولاً به صورت دست ساز در لابراتوار ساخته می شود تا به این ترتیب بتوان از روکش مناسب با توجه به ویژگی های طرح لبخند دندان هر بیمار بهره گرفت . بهترین تعریف برای بریج دندان این است که، بریج یکی از درمان‌های زیبایی دندان است که به‌طور موفقیت‌آمیز و موثر، وجود فواصل بین دندان‌ها را برطرف می‌کند. در واقع بریج یا پل دندانی دقیقا مشابه با اسمی است که دارد. بریج دندانی به صورت یک پل است که دو سر یک فاصله بین دندان‌ها را به هم وصل می‌کند، در دو طرف این پل دو روکش دندانی قرار دارد. در واقع ما برای آن که جای دندان از دست‌رفته را پر کنیم، روی دندان‌های دو طرف آن روکش قرار می‌دهیم و در میان این دو روکش یک دندان مصنوعی قرار دارد که به روکش‌ها متصل است. دندان مصنوعی با حمایت روکش‌های دو طرف سر جای خود محکم می‌شود. روکش‌های دندانی مانند کلاهی هستند که به‌طور کامل دندان را می‌پوشانند و در میان این دو روکش نیز دندان (یا دندان‌ها) از دست‌رفته جایگزین می‌شود و بنابراین با کمک بریج دندانی، ظاهر دندان‌های شما کاملا به حالت اولیه باز می‌گردد.

images
مراحل روکش کردن دندان

۱. تراش دندان ( از محیط دندان به ضخامت روکش مورد نظر برداشته میشود )
۲. قالبگیری از دندان تراش خورده و انتخاب رنگ روکش متناسب با دندانهای مجاور ، جهت انتقال آنچه در دهان وجود دارد به لابراتوار دندانسازی
۳. بعضا یک جلسه امتحان فریم فلزی یا زیرکونیوم
۴. گاها یک جلسه امتحان پرسلن
۵. تحویل روکش
روکش دندان جلو
همانطور که در بحث انواع روکشهای دندانی توضیح داده شد ، برای روکش دندانهای جلو بهترین انتخاب روکشهای سرامیکی یا انواع روکش زیرکونیا است که زیبایی را اساسا تامین میکند. اما هنگام روکش دندان جلو برای زیبایی باید به این نکته توجه کرد که انجام روکش صرفا جهت زیبایی دندانهای جلو به هیچ عنوان توصیه نمیشود. جهت این امر روشهای دیگری مثل لامینت دندان و یا ترمیمهای کامپوزیت ونیر  ارجح است.

روکشهای pfm ترکیب سرامیک  و فلز ( چینی باند شده به فلز )

روکشهای ترکیب سرامیک و فلزآنچه که امروزه به عنوان روکش به صورت غالب در مطبهای دندانپزشکی استفاده میشود همین نوع روکش است.در واقع بخش فلزی دور تا دور دندان را پوشش میدهد و به عنوان بخش هسته ای استحکام روکش را سبب میشود و پرسلن یا چینی روی آن ،زیبایی روکش را منجر میشود. در واقع ترکیبی از زیبایی و استحکام.

مزایا

    استحکام بالا تر در مقایسه با روکش سرامیکی دندان،
فیتنس خوب فلز با دندان ( عمر این روکشها از تمام فلزها کمتر و از تمام سرامیکها بیشتر است. )

معایب

    سایش دندان مقابل در مواردی که گلیز روکش از بین رفته است.
احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش.( اگر کم باشد ترمیم با کامپوزیت و اگر زیاد باشد تعویض روکش مدنظر قرار میگیرد. )
بعضی موارد فلز لبه روکش دیده میشود ، به ویژه بعد از تحلیل لثه که این اتفاق مهمی است به ویژه در دندانهای قدامی.
ضخامت بالاتری از دندان تراش میخورد.
افرادی که به فلز حساسیت دارند امکان دارد که موجب دندان درد در آنها شود
روکشهای زیرکونیا ( zirconium crowns)
و اما روکش دندان زیرکونیا‌ ( روکش زیرکونیوم ) ، یکی از انواع روکشهای تمام سرامیک است که به کمک فریمهای زیرکونیومی تقویت شده است .از لحاظ ساختاری مشابه pfm است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکزروکشهای زیرکونیا روکش از زیرکونیوم استفاده میشود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است.

مزایا

فیتنس عالی،
استحکام بالا در هر نقطه از دهان.
زیبایی دندانهای طبیعی را احیا میکند،
سیاهی لبه لثه که در روکشهای pfm بسیار شایع است در آن دیده نمیشود.
در افرادی که آلرژی فلزی دارند قابل استفاده است.

معایب

روکش زیرکونیا به نسبت گرانتر است.
اگر گلیز نشده باشد منجر به سایش دندان مقابل میشود.

هزینه درمان

هزینه  روکش گذاری و هزینه اصلاح طرح لبخند   به نوع روکش و مواد مورد استفاده بستگی دارد. بهتر است قبل از هر روش درمانی مرتبط با دندان برنامه درمانی و تخمین هزینه مکتوب آن را دریافت کنید.

روکش دندان علاوه بر زیبایی یک امر مراقبتی نیز محسوب می شود، بنابراین گاهی روکش کردن دندان الزامی می باشد. البته این امر عوارضی را نیز به همراه دارد که البته این مشکلات دائمی نیست و خطری برای بیمار ندارد. از جمله این عوارض می توان به افتادن روکش، ایجاد حساسیت و ایجاد یک خط تیره روی روکش دندان  قسمتی که نزدیک خط لثه است، اشاره کرد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)
Print Friendly

Visit Us On Facebook