14f9687045e44d0533bad0efc45c19ce

نخستین لیزرهائی که در کاهش موی زائد به کار رفتند عبارت بودند از: لیزر یاقوت یا روبی و لیزر Nd:YAG. بعدها لیزرهای اختصاصی تری برای این هدف به کار رفتند که از آن جمله می توان به لیزرها ی دایود و الکساندرایت اشاره کرد که با ساطع کردن طول موجهای اختصاصی برای تخریب مو، نتایج بسیار عالی با برجا گذاشتن حداقل عوارض جانبی به وجود آوردند. همچنین اختراع نوعی منبع نوری موسوم به  IPLنیز تحول جدیدی در درمان موهای زائد بود که در کنار منابع لیزری برای تأمین هدف از بین بردن موهای زائد به کارمی روند.

باید گفت در درمان لیزری مشکلات پوست و مو باید در ابتدا مولکول های خاصی را به عنوان هدف درمان انتخاب کرد و این مولکول های هدف هستند که با جذب انرژِی لیزر باعث بروز تغییرات بالینی و علائم بهبود در منطقه ی درمان شده می گردند. مولکول هدف در رفع موهای زائد با لیزر ، رنگدانه ی موجود در ساقه ی مو است که به این رنگدانه اصطلاحاَ “ملانین” گفته می شود. انرژی ساطع شده از منابع لیزری توسط این رنگدانه جذب شده و گرمای زیادی به سلول های زایای مو می دهد که باعث تخریب آنها و عدم رشد مجدد مو می شود.

مزایای لیزر درمانی

لیزردرمانی برای حذف موهای زائد صورت، پا، دست، زیر بغل، شرمگاه و نواحی دیگر مناسب است.

مزایای لیزر موهای زائد از قرار زیر است:

دقت: لیزرها به شکل گزینشی موهای ضخیم و تیره را مورد هدف قرار می دهند و در عین حال به پوست مجاور آسیبی وارد نمی کنند.

سرعت: هر پالس لیزر در عرض کسری از ثانیه به طور همزمان چندین موی زائد را حذف می کند. لیزر در هر یک ثانیه ناحیه ای که تقریبا اندازه یک سکه کوچک است درمان می شود. نواحی کوچکی مثل قسمت بالای لب در کمتر از یک دقیقه و نواحی بزرگ مثل کمر و پا تا یک ساعت درمان می شوند.

نتایج دائمی: نود درصد از بیمار به طور میانگین در عرض سه تا پنج جلسه موهای زائد خود را از دست می دهند.

آمادگی های قبل از لیزر درمانی

رفع موهای زائد با لیزر صرفا از بین بردن موهای ناخواسته نیست. این یک روش پزشکی است که برای انجام و تحمل عوارض جانبی نیاز به آمادگی دارد. قبل از انجام لیزر درمانی، باید به طور کامل گواهی نامه های پزشک یا متخصص را بررسی کنید. در صورتی که قصد دارید لیزر حذف موهای زائد بدن را انجام دهید، باید شش هفته قبل از آن استفاده از مومک، موچین یا الکترولیز را محدود کنید. دلیل این امر این است که لیزردرمانی ریشه های مو را هدف قرار می دهد که با مومک یا موچین به صورت موقتی از بین رفته اند. همچنین باید شش هفته قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نورخورشید خودداری کنید. قرارگیری در معرض نور خورشید باعث می شود که روش لیزر درمانی اثر بخشی کمتری داشته باشد و عوارض جانبی بیشتری داشته باشد.

مراحل لیزر درمانی

قبل از انجام درمان، قسمتی از موی بدن که در این روش لیزر می شود کوتاه می شود و ارتفاع آن چند میلی متر می شود. تجهیزات لیزری مطابق با رنگ، ضخامت و محل موهایی که باید لیزر شوند و همچنین رنگ پوست فرد تنظیم می شوند.

بسته به منبع لیزر یا نور مورد استفاده، شما و متخصص باید عینک های مخصوصی به چشم بزنید. همچنین باید با استفاده از یک ژل سرد یا دستگاه خنک کننده مخصوص از لایه های خارجی پوست خود محافظت کنید. این کار به نفوذ نور لیزر به پوست کمک می کند. سپس، پزشک متخصص یک پالس نور به ناحیه مورد می اندازد و به مدت چند دقیقه ناحیه را بررسی می کند تا متوجه شود که آیا لیزردرمانی در مسیرخوبی پیش می رود و عوارض جانبی آن چیست. وقتی درمان انجام شد، برای کاهش درد و ناراحتی باید کمپرس سخ، کرم ها یا لوسیون های ضد التهابی یا آب سرد مصرف کنید. باید جلسه بعدی خود را چهار تا شش هفته بعد برنامه ریزی کنید. جلسات درمانی تا زمان حذف کامل موهای زائد انجام می گیرد.

سوالات متداول

– چه تعداد جلسه برای درمان موهای زائد كافی است؟

پاسخی قطعی به این سؤال نمی توان داد چون بسته به فرد و محل مورد درمان تعداد جلسات متفاوت است. مثلا لیزر موهای صورت بیشتر از ناحیه زیر بغل طول می كشد و در كل به طور متوسط 7-3 جلسه درمان لازم است ولی ممكن است بیشتر یا كمتر طول بكشد و درصورت وجود زمینه اختلالات هورمونی به درازا می كشد.

– علائم تأثیر لیزر درمانی چیست؟

 كاهش تعداد موها

 كاهش سرعت رشد

 نازك شدن موها

 كمرنگ تر شدن موها كه همه اینها منجر به طبیعی تر شدن منظره محل درمان می شود

– آیا فقط پزشک متخصص پوست باید این کار را انجام دهد؟

بله. بهتر است متخصص پوست این کار را انجام دهد زیرا دستگاه ها و پوست های مختلف را می شناسد و کار را صحیح انجام می دهد.

آیا ممکن است این لیزر باعث تیرگی پوست شود؟

اگر باعث سوختگی شود ممکن است پوست را تیره کند اما در حالت عادی پوست را تیره نمی کند.

– آیا این لیزر روی باروری و غدد لنفاوی تاثیر می گذارد؟

خیر.رفع موهای زائد با لیزر که در ناحیه بیکینی یا زیر بغل انجام می شود هیچ ارتباطی با اجزای داخلی بدن مثل تخمدان یا بافت سینه ندارد و هیچ آثار بدی نمی گذارد. این مسئله در جهان مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شده است که میزان نفوذ لیزر در پوست خیلی کم و شاید در حد چند میلی متر است بنابراین اصلا به بافت های زیری نمی رسد که بخواهد مشکلی ایجاد کند. انرژی لیزر به صورت گرما آزاد می شود و گرما در عمق بافت نفوذ نمی کند بلکه فقط تا

قسمت های سطحی از پوست نفوذ می کند.

– آیا انجام این لیزر در بارداری ممنوع است؟

در بارداری بهتر است از لیزر استفاده نشود اما در شیردهی مشکلی ندارد.

– آیا ممکن است بیماری های واگیردار پوستی مثل زگیل از طریق دستگاه لیزر منتقل شوند؟

بله، ممکن است. در این زمینه گزارش هایی بوده است. اگر دستگاه لیزر آلوده به ویروس زگیل یا ویروس های دیگر باشد ممکن است این ویروس به فرد دیگر منتقل شود بنابراین کسی که به این بیماری ها مبتلاست باید حتما پزشک را از آن آگاه کند و استفاده از لیزر را تا زمان رفع ویروس و درمان بیماری به تعویق بیندازد.

– آیا این لیزر دردناک است؟

میزان درد در افراد مختلف، متفاوت است. درد آن درحد متوسط است و شدید نیست. می توان از پماد بی حس کننده استفاده کرد تا دردناک نباشد.

– بین آفتاب گرفتن و لیزر چقدر باید فاصله باشد؟

فرد نباید تا ۳ ماه قبل از لیزر، آفتاب بگیرد یا از سولاریم استفاده کند.

– آیا این لیزر تاتو را پاک می کند؟

خیر. لیزر مو ربطی به تاتو ندارد.

موارد منع مصرف

کسانی که باردار هستند، کسانی که بیماری های عصبی دارند و ممکن است جای لیزرشان را بکنند و دستکاری کنند و کسانی که به خاطر شغل شان مجبورند ساعات طولانی در آفتاب باشند و همچنین کسانی که در محل مورد نظر، عفونت فعال یا زخم دارند باید تا زمان بهبود عفونت و زخم شان صبر کنند.

مراقبت های بعد از لیزردرمانی

۱- پرهیز از تمرینات بدنی طی ۲۴ ساعت اول. زیرا تمرین باعث افزایش تحریک ناشی از لیزر می گردد.

۲- پرهیز از تماس با نور خورشید تا چند هفته پس از لیزر ( حداقل ۵/۱ ماه)

۳- استفاده از ضد آفتاب های مناسب حداقل با SPF  ۱۵ بعد از رفع موهای زائد با لیزر و اجتناب از برنزه شدن پوست.

۴-  اجتناب از چرب کردن، بند انداختن یا استفاده از موچین در منطقه تحت درمان  تا ۳ هفته بعد از لیزر.

۵- پرهیز از دستکاری پوست نواحی تحت درمان

۶- خودداری از مالیدن یا سائیدن پوست نواحی تحت درمان

۷- استفاده از یک مرطوب کننده و نرم کننده ملایم روی محل لیزر درمانی  ( توسط پزشک معالج در صورت صلاحدید تجویز می شود).

۸- استفاده از داروهای موضوعی محرک زا مثل بنزوئیل پراکسید و ترتینوئین باید به مدت ۲ روز بعد از لیزر درمانی مو اجتناب شود.

۹- درمان نگهدارنده با لیزر موهای زائد برای نواحی صورت هر ۶ تا ۸ ماه توصیه می شود .

هزینه و قیمت

معمولا هزینه از بین بردن موهای زائد  در هر منطقه جغرافیایی و نزد هر پزشک متفاوت با منطقه و پزشک دیگر است. ناحیه تحت درمان نیز بر میزان هزینه  تأثیر می‌گذارد، مسلماً هزینه رفع موهای زائد با لیزر ناحیه کوچکی بر روی صورت با قیمت لیزر موهای زائد پا یا پشت بدن یکسان نیست. 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook