582504_578

در ديابت نوع یک غده پانكراس توانايي توليد انسولين را ندارد و اين ماده بايد حداقل روزي يكبار از طريق تزريق واردبدن گردد.به اين حالت ديابت وابسته به انسولين نيز گفته مي شودوبيشتر در كودكان ونوجوانان ديده مي شود.

عوارض ابتلاء به دیابت نوع 1:

دیابت نوع یک می تواند اعضا اصلی بدن از جمله قلب، رگهای خونی، سیستم اعصاب، چشم‌ها و کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد. کنترل همیشگی قندخون و نگه داشتن آن در سطح نرمال می تواند، بطور چشمگیری خطر ابتلاء به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهد. بعضی از خطراتی که دیابت طولانی مدت و کنترل نشده می تواند برای سلامتی داشته باشد، شامل:
بیماری های قلب و رگ های خونی، بیماری عروق کرونر با درد قفسه سینه (انژین)، حمله قلبی، سکته مغزی، تنگ شدن رگها (تصلب شریان) و فشارخون بالا بعضی از بیماریهایی هستند که ممکن است برای افرادیکه دیابت طولانی مدت و کنترل نشده دارند رخ دهد
آسیب به سیستم عصبی (نوروپاتی)
آسیب دیدن کلیه ها (نفروپاتی)
آسیب به چشم ها
آسیب های درمان نشده به پا که ممکن است منجر به قطع پا شود
مشکلات پوستی و دهانی
پوکی استخوان
مشکل در هنگام بارداری، قندخون بالا می تواند برای هردو مادر و فرزند در هنگام بارداری زیانبار باشد
مشکل شنوایی

پیشگیری از دیابت نوع یک:

هیچ راهی برای پیشگیری از دیابت نوع 1 وجود ندارد.با وجود این حقیقت، شما می توانید با اجرای مراقبت های دیابتی و میزان هموگلوبین A1C نرمال و کنترل دقیق قند خون ، شانس ایجاد مشکلات ناشی از دیابت را کاهش دهید.کلینیک ها و مراکز درمانی بسیاری هستند که به شما کمک می کنند تا با استفاده از برنامه های جامع درمانی تا حد ممکن به سلامتی دست یابید.

مراقبت از پا:

باید به اندازه ی کافی از پاهایتان مراقبت کنيد. لازمست که به عنوان یک راه درمانی برای دیابت نوع ٬1 یک برنامه ی مراقبتی روزانه از پاهایتان داشته باشيد تا از بروز مشکلات در آینده جلوگيری شود.

سن مبتلاشدن به دیابت نوع یک و عوامل زمینه ساز:

رویدادهای جدی زندگی در زمان بچگی مثل فوت و بیماری درخانواده، طلاق یا جدایی پدر و مادر، وجود بچه کودک یا بزرگسال جدید در خانواده و مشاجره های خانوادگی می تواند ریسک ابتلا به دیابت نوع 1 را تا 3 برابر زیاد کند.محققان دریافتند تجربه ی رویدادهای جدی زندگی در دوران کودکی با خطر بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع 1 درآینده همراه می باشد، درکودکانی که چنین وقایعی را تجربه کرده اند نسبت به کودکانی که چنین تجربه هایی را نداشتند، احتمال تشخیص دیابت نوع 1 در آینده 3 برابر افزایش یافته بود، حتی پس از تطابق فاکتورهای تأثیر گذار مانند استعداد ژنتیکی کودک برای ابتلا به دیابت نوع 2، اندازه ی کودک با توجه به سن بارداری ، سطح تحصیلات والدین، شاغل بودن مادر حداقل به میزان 50 درصد از ساعت کار تمام وقت در هفته قبل از تولد نوزاد، این احتمال همچنان 3 برابر باقی ماند.
در رابطه با سایر فاکتورهای محیطی به عنوان فاکتورهای خطر می توان تأثیر استرسهای مرتبط با رویدادهای جدی زندگی در اوایل دوران کودکی را با تأثیرات فاکتورهایی نظیر وزن هنگام تولد، عوامل تغذیه ای نوزاد، عفونت انتروویروسی قابل مقایسه دانست.
با این حال زمانیکه این عامل را با فاکتورهای خطر مجزا نظیر زمینه ی ژنتیکی مقایسه می کنیم هنوزهم زمینه های ژنتیکی بسیار تأثیر گذارتر و مهم تر هستند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook