یکی از دلایل شایع دندان درد پوسیدگی دندان است که به شرح آن می پردازیم:
پوسیدگی دندان نوعی بیماری است. در این بیماری بافت سخت دندان (مینا و سپس عاج) در اثر ترشح اسید از باکتری‌های پوسیدگی زا (عمدتاً استرپتوکوک موتان) مواد معدنی کلسیم و فسفر را ازدست داده و به تدریج از بین می‌روند. پوسیدگی دندان مرحله غیر قابل برگشت در فرایند حل شدن مواد معدنی مینا توسط اسید محسوب شده و درمان آن تنها از راه جایگزینی بافت سخت از دست رفته دندان با مواد ترمیمی دندانپزشکی امکان‌پذیر می‌باشد. اگر پوسیدگی تاج دندان به موقع متوقف و جایگزین نشود و پوسیدگی به ریشه دندان برسد نیاز به درمان ریشه (RCT یا عصب کشی) می‌باشد و در موارد شدیدتر ممکن است حتی نیاز به خارج کردن یا اصطلاحا کشیدن دندان باشد. گرچه پوسیدگی [دندان] یکی از رایج‌ترین مشکلات بر روی این سیاره است، اما رابطه پیچیده میان رژیم غذایی [بیمار] و بروز و ظهور حفره‌های دندانی، هنوز کاملاً شناخته نشده است. پوسیدگی‌ها توسط [باکتری] استرپتوک موتانس بر روی دندان بوجود می‌آیند.

موارد زیر باعث حساسیت دندان و دندان درد ناشی از آن می شوند.

 • استفاده بیش از حد از دهان شویه

اگر شما از دهان شویه به طور مرتب استفاده کنید، دندان هایتان ممکن است حساس شود. دهان شویه ها دارای اسیدهایی می باشند که موجب بدتر شدن حساسیت دندان می شود.
پس بهتر است در مورد شستشوی دندان با فلوراید خنثی، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 • سفید کننده های دندان و برخی خمیر دندان ها

همه افراد خواهان آن هستند که دندان سفیدی داشته باشند. اما سفید کننده های دندانی و خمیر دندان های با پروکسید که موجب سفید شدن دندان می شود، ممکن است دندان ها را حساس کند.
این حساسیت ها موقت می باشند و هنگامیکه شما از این مواد استفاده نکنید، حساسیت دندان از بین می رود. پس بهتر است با دندانپزشک خود درباره سفید کردن دندان هایتان مشورت کنید.
جرم گیری دندان، روکش کردن، ترمیم پوسیدگی دندان و عصب کشی می تواند موجب حساسیت دندان ها شوند

 • عقب نشینی (تحلیل رفتن) لثه

شه دندان شامل هزاران لوله کوچک است که عصب مرکزی در آن وجود دارد.ریشه های دندان، پنهان می باشند. این ریشه ها زیر یک پوشش محافظ از بافت لثه پنهان شده اند.شما دارای بیماری دندان و لثه باشید، لثه ها شروع به دور شدن از دندان ها می کنند و باعث حساس شدن ریشه می گردند.

 • خوردن غذای اسیدی با دندان

به دلیل حساسیت دندان هایتان نمی توانید گوجه فرنگی، مرکبات، آب میوه و دیگر غذاهای اسیدی را مصرف کنید؟ دندان شما به خودی خود قابلیت مصرف این مواد را دارد. اما افزایش مصرف غذاها و نوشیدنی های اسیدی، موجب تخریب مینای دندان می شود.برای خنثی شدن اثر اسید، می توانید بعد از خوردن غذاهای اسیدی، یک تکه پنیر و یا یک لیوان شیر مصرف کنید.

 • سفت و محکم مسواک زدن دندان ها

فکر می کنید که هر چه قدر مسواک را محکم تر بکشید، دندان هایتان تمیزتر می شود؟
مسواک زدن محکم و سفت، می تواند ریشه های دندان هایتان را در معرض خطر قرار دهد و باعث عقب نشینی لثه ها شود. همچنین می تواند باعث تخریب مینای دندان شود و رنگ دندان را به زرد تغییر دهد.وجود سوراخ در عاج دندان می تواند باعث حساسیت عصب دندان به غذاهای داغ، سرد و یا شیرین شود.

 • انجام اعمال دندان پزشکی

گیری دندان، روکش کردن، ترمیم پوسیدگی دندان و عصب کشی می تواند موجب حساسیت دندان ها شود.
اگر شما بعد از این اعمال، دچار دندان درد شدید، با دندان پزشک خود صحبت کنید.

درمان خانگی

در هنگام دندان درد، فرد نمی‌تواند غذا بخورد و صحبت کند و سعی می‌کند هر طور شده درد را تسکین دهد. مسلما مراجعه به دندانپزشک و درمان قطعی می‌تواند تنها راه حل باشد اما می‌توان با مواد طبیعی نیز موقتابه درمان دندان درد  پرداخت و تا رسیدن به دندانژزشک درد را آرام کرد و در ضمن نیازی به مصرف مسکن‌ها نیز نداشت.

 • خاک رس

برای تهیه این مرهم، ظرفی انتخاب کنید که فلزی و پلاستیک نباشد. خاک رس را همراه با آب در آن بریزد. با یک قاشق چوبی آن را به هم بزنید تا خمیر نرمی درست شود. مرهم آماده است و می‌توانید آن را روی گونه، جایی که احساس درد دارید به مدت حدود یک ساعت بگذارید. زمانی که خاک رس خشک شد، نگهداری طولانی‌مدت آن بی‌فایده است.
طی روز گذاشتن مرهم روی موضع را با فاصله انجام دهید. اگر در قسمت‌های مختلف احساس درد دارید، ‌نباید مرهم را در یک زمان روی همه بگذارید. این مرهم درد را تسکین می‌دهد اما ممکن است دوباره عود کند؛ به همین دلیل باید چند بار آن را تکرار کنید.

 • میخک

بی‌تردید میخک رایج‌ترین ماده طبیعی برای تسکین دندان‌درد است. بوی میخک ما را به یاد مطب دندانپزشکی می‌اندازد که البته این شباهت اتفاقی نیست. در واقع میخک در ترکیب یوجینول دندانپزشکی به کار می‌رود. یوجینول با باکتری‌ها مقابله می‌کند، حساسیت دندانی را کاهش می‌دهد و درد را درمان می‌کند.
برای تاثیر فوری میخک کافی است آن را روی دندان دردناک بگذارید و فک بالا و پایین را فشار دهید تا روی دندان بماند. همچنین می‌توانید 2 تا 3 قطره از روغن آن را روی پنبه بریزید و روی دندان بگذارید اما آن را نخورید. چنین روغن‌هایی بسیار قوی هستند و مصرف خوراکی ندارند. قبل از مصرف میخک بهتر است با فرد متخصصی مانند پزشک داروخانه مشورت کنید.

 • لیموترش

روش طبیعی دیگر برای خلاصی از دندان درد، استفاده از لیموترش است . لیموترش حاوی ویتامین ث است و می تواند عفونت را کنترل کند. مقداری آب لیموترش را بر روی دندان بریزید تا درد آن ساکت شود.

 • زنجفیل

این گیاه مانند آسپرین عمل می‌کند و یک مسکن فعال محسوب می‌شود.اگر پودر زنجفیل را با آب مخلوط کنید برای تسکین درد دندان بسیار موثر است. پنبه‌ای را به این خمیر آغشته کنید، آن را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود و سپس آن را روی دندان دردناک – و نه لثه – بگذارید. عملکرد آن به این نحو است که زنجفیل، پوست آن قسمت را تحریک کرده و خون را به سمت پوست می‌کشاند و التهاب را کم می‌کند.

 • سیر

روزانه سه بار سیر بجویید. سیر سبب قطع درد می شود و باکتری ها را از بین می برد. همچنین می توانید سیر له شده را با مقداری نمک و کره بادام زمینی مخلوط کنید و آن را بر روی دندان ها فشار دهید . این مخلوط را حداقل 30 دقیقه بر روی دندان های خود قرار دهید.

 • فلفل قرمز

فلفل قرمز طعم عالی به بعضی غذاها می‌دهد و مزه بی‌نظیری را دهان باقی می‌گذارد. اما ادویه بودن تنها ویژگی فلفل نیست بلکه یکی از خواص شگفت انگیز آن تسکین درد دندان است. رنگدانه قرمز مانند مسکن و ضد التهاب عمل می‌کند. اگر قصد استفاده از این گیاه را برای تسکین درد دارید، کمی از پودر آن را با آب مخلوط کنید تا خمیر سفتی آماده شود.
پنبه‌ای را به آن آغشته کنید و بفشارید. آن را روی دندان دردناک بگذارید و مراقب باشید با لثه تماس نداشته باشد. این مرهم، موضع را تحریک می‌کند و خون را به قسمت دیگری می‌فرستد که باعث تسکین التهاب و درد می‌شود. می‌توان پودر زنجفیل را همراه با پودر فلفل قرمز برای این مرهم مخلوط کرد.

 • دانه کنجد

بیشتر از 1600 سال است که کنجد برای تسکین درد دندان در چین کاربرد دارد. کنجد حاوی ترکیباتی است که درد را بهبود می‌بخشد. خواص کنجد شبیه آسپرین است و مانند مسکن عمل می‌کند. این دانه‌ها برای تسکین درد دندان بسیار موثر است. تهیه مرهم آن بسیار ساده است و نیاز به مواد زیادی ندارد.
ظرف آبی را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید و سپس دانه‌های کنجد را در آن بریزید. برای هر مقدار کنجد دو برابر آب لازم است. برای اینکه ترکیب تاثیر بهتری داشته باشد، باید منتظر شد تا نیمی از آب تبخیر شود. مرهم را مستقیما روی قسمت دردناک بگذارید.

 • نعناع

30 قطره اسانس نعنا را با یک چهارم لیوان آب مخلوط کرده و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید. سه بار در روز و هر دفعه حداقل 30 ثانیه دهانتان را با آن بشویید. نعناع خاصیت ضد تورم و ضدعفونی کنندگی دارد و برای تسکین درد بسیار مناسب است

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

 Angstpatient Junge der Mund nicht aufmachen will
Print Friendly

Visit Us On Facebook