درمان سیاتیک با طب سوزنی

 post_image

سیاتیک يك اختلال بسیار شايع است  که  معمولا ناشي از فتق خلفي جانبي ديسك كمري است كه سبب تحريك و فشار بر روي ريشه ي عصبي مربوط مي شود ,ولی ممكن است به ندرت ناشي از فشار مستقيم يك ضایعه استخوانی کوچک يا التهاب استريل ( غيرعفوني) باشد.بیمار از درد در ناحیه پشت یا باسن شاکی است ودر مواردی که ریشه عصبهای L5-S1درگیر باشد درد به ناحیه زیر زانو انتشار پیدا میکند. در بیمارانی که ریشه عصبی L4 تحت فشار باشد درد بیشتر در مفصل ران و قدام ران و زانو خود را نشان میدهد , البته نوع L4 بسیار شیوع کمتری نسبت به نوع L5-S1 دارد.

 

درد با دراز كشيدن به حالت طاق باز بهتر و با ايستادن ، نشستن يا سرفه كه منجر به افزايش فشار داخل كانال نخاعي مي شوند افزايش ميابد. بسته به ريشه عصبي درگير درد ، بی حسی, گزگز ، مورمور یا نقايص حركتي و تغييرات رفلكسي ممكن است در پا وجود داشته باشند.

طب سوزنی و سیاتیک

اثر طب سوزنی بر روی روند درمان سیاتیک میتواند بسیار سریع و چشمگیر باشد . در حقیقت میتوان گفت سیاتیک یکی از بیماریهای بوده که در طول تاریخ سبب شهرت طب سوزنی شده است . طب سوزنی با تاثیرات تسکین دردی , شل کننده عضلانی و ارام بخشی که دارد میتواند با سرعت بالای سبب بهبودی بیمار گردد. البته باید به این نکته اشاره کرد که بیمار باید دستورات قبل و بعد از درمان را کاملا رعایت کند تا بیماری دوباره عود نکند, مثل روش بلند شدن از حالت دارزکش,تقویت عضلات کمر , رانندگی و .... .

جراحي ممكن است در صورتي كه درد به درمان جواب نداده يا اگر پيشرفت ضعف عضلاني, عدم کنترل ادرار یا مدفوع وجود داشته باشد لازم شود.

منبع: طب سوزنیدکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)