درمان روماتیسم ستون فقرات‌

 post_image

این بیماری را با دیسک کمر اشتباه نگیرید  اول با یک کمردرد پیش پا افتاده شروع می‌شود و به محض شدت گرفتن درد، شخص سعی می‌کند با مراجعه به پزشک عمومی یا ارتوپد مشکل خود را برطرف کند، غافل از آن که نفس این بیماری توسط یک روماتولوگ (متخصص روماتولوژی)‌ به شماره خواهد افتاد و از پیشرفت بیماری رماتیسم ستون فقرات و یا‌ (AS) جلوگیری می‌کند. این بیماری بیشترین ضایعه را به کمر وارد می‌کند و عضوهای دیگری همچون چشم، کبد، کلیه، کیسه صفرا، قلب و روده را نیز درگیر می‌کند.

از آنجا که کمر درد یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روز دنیاست، از میزان توجه افراد به این بیماری بسیار کم می‌شود. رماتیسم ستون فقرات در مردان جوان بین سنین 16 تا 25 سالگی رواج دارد، بیمار به هنگام ابتلا به این بیماری دچار سرگردانی می‌شود . به گفته رئیس انجمن رماتیسم ستون فقرات، وقتی مساله بغرنج می‌شود که پزشک به دلیل مشابهت این بیماری با دیسک کمر، برای بیمار استراحت مطلق تجویز می‌کند، چرا که بیمار با استراحت‌های پیاپی خود باعث عود و شدت بیماری می‌شود.

در این بیماری «تحرک» شرط اول برای جلوگیری از بد شکل شدن بدن است. حالت سکون در این بیماران، کمر آنها را به شکل نی‌ خیزران در می‌‌آورد و بنابراین بهترین راه مبارزه تحرک، حرکت، نرمش و ورزش است.

عوارض بیماری‌ این دسته از بیماران به علت خمیدگی کامل ستون فقرات، ثابت ماندن گردن و بقیه مفاصل بدن و تاری چشم، خیلی سریع روحیه خود را از دست داده و دچار بیماری افسردگی می شوندهنوز در هیچ جای دنیا، علت به وجود آمدن این بیماری مشخص نشده است ولی می‌توان یکی از بزرگ‌ترین دلایل آن را «توارث» ذکر کرد که در صورت مثبت بودن ژن (27 - HLA- b) در شخص، درصد گرفتاری فرزندان آن، به این بیماری مزمن بیشتر خواهد بود. پیشگیری با کنترل و جلوگیری از پیشرفت بیماری است چرا که این بیماری مزمن، همیشه و تا آخر همراه با بیمار است ولی متوقف کردن و جلوی پیشرفت بیماری را گرفتن یعنی مبارزه با معلولیت. بیماری (AS) در دهه دوم و سوم عمر بیشتر در مردان جوان رایج است و می‌توان گفت به طور کلی مردان سه برابر زنان بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند و همچنین بروز این بیماری در کودکان زیر 10 سال شایع نیست، ولی علائم ابتلا به این بیماری در کودکان با درد مفاصل زانو، ران، کف پا و عموما با قرمزی چشم همراه است.

برخی علائم‌ ستون فقرات (کمر)‌ و گردن به سمت جلو متمایل شده و زانوها و مفاصل را درگیر می‌کند و راه رفتن و نشستن برای شخص سخت و عذاب‌آور می‌شود. این بیماری با خشکی دهان در صبحگاهان همراه است و اغلب درد به هنگام استراحت سراغ شخص می‌رود و بیمار مجبور به بیدار شدن از خواب، قدم زدن و حتی دوش آبگرم گرفتن می‌شود و در برخی از موارد بیماری‌های پوستی از قبیل خارش و پوسته پوسته شدن کف سر را هم موجب می‌شود که در صورت وخیم شدن به زخم تبدیل می‌شود.

 درمان رماتیسم ستون فقرات، درد در ناحیه پاشنه پا و قفسه سینه بقدری عذاب‌آور است که حتی بیمار توان عطسه و خمیازه کردن را نیز از دست می‌دهد. راه‌های درمان این بیماری مسری نیست ولی درصد افرادی که بر اثر این بیماری دچار افسردگی می‌شوند بسیار بالاست. با اشاره به این که 50 درصد این بیماران، داروهای ضدالتهاب مصرف می‌کنند، درمان‌های غیردارویی از قبیل ورزش ، نرمش و آب‌درمانی را هم برای درمان این بیماری مفید است

منبع : وبلاگ دکتر فروغدکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)