پوست-و-مو-زیایی

یکی از راه های رفع چین و چروک های پوست تزریق ژل یا پرکننده است. استفاده از ژل برای حجیم کردن لب نیز اخیرا” طرفداران بیشتری پیدا کرده است.  ژل ها انواع مختلفی دارند و توسط کمپانی های گوناگون ساخته می شوند. گفته شده ژل هایی که از ” هیالورونیک اسید ” ساخته شده اند، علاوه بر جبران حجم از دست رفته ، سنتز کلاژن را هم تحریک می کنند و به این وسیله به پوست قوام بیشتری می بخشند. تزریق ژل ، شیارهای کم عمق صورت را پر کرده و با حذف چین و چروک باعث صافی و نرمی صورت گردد. همچنین از این مواد می توان جهت رفع جای زخم نیز بهره برد.

انواع فیلرها

کلاژن

محصولات کلاژنی ساختار مناسبی به صورت می بخشند و به طور معمول برای افزایش حجم لب ها،بالا بردن گوشه های لب و شکل دادن به بینی به کار می روند.فیلرهای کلاژن را می توان با فیلرهای اسید هیالورونیک، برای کاهش چین و چروک های عمیق منطبق کرد.کلاژن گاوی 20 سال پیش برای این منظور معرفی شد،اما بعضی بیماران ممکن است نسبت به کلاژن گاوی آلرژی داشته باشند، به همین علت قبل از انجام این عمل، دوزهایی برای تست تزریق می شود تا بیماران دارای حساسیت مشخص گردند،به همین دلیل است که کلاژن انسانی یک جایگزین مناسب بوده و احتیاج به تست پوستی ندارد.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک از اجزای طبیعی پوست انسان است و قالبی است که سلول های پوست در آن زندگی می کنند. انواع مختلفی از فیلرهای اسید هیالورونیک موجود است که متخصص پوست خصوصیات مختلف آن را حین انتخاب در نظر می گیرد،تمام فیلرهای اسید هیالورونیک به آب متصل شده و به پوست حجم می دهند، این فیلرها را می توان برای پر کردن فرورفتگی های صورت شامل گونه ها و پر کردن لب ها استفاده کرد.

چربی اتولوگ

چربی خود فرد از مناطقی مثل رانها،باسن یا شکم بوسیله لیپوساکشن کوچک برداشته شده و برای کاهش چین و چروک های عمیق و شکل دادن به پستی و بلندی های صورت به کار می رود.

سوالات متداول

 - درچه مناطقي مي‌توان از تزریق ژل استفاده كرد؟

مدت دوام ژل‌های موقت بين 9 تا 21ماه است حتی گاهی تا 51 ماه می ‌ماند و می ‌توان با تزريق آن برای افزايش حجم لب، گونه و خط خنده. برای خط اخم كه با بوتاكس برطرف نمی ‌شود هم استفاده كرد با تزريق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست بازمي گردد و چين‌هايي مانند خطوط لبخند يا پرانتزها و چين‌هايی كه از كناره‌های تحتانی بينی در دوطرف شروع شده و تا گوشه‌های دهان ادامه پيدا مي‌كنند،  از بين می ‌رود. ضمنا با برخی انواع آن می ‌توان گود افتادگی ‌های زيرچشم يا فرورفتگی ‌های برخی قسمت‌های پوست را كاهش داد.

 - تزریق ژل‌ براي بدن ضرر دارند؟

اگر ژل استاندارد استفاده كنيد مي‌توان گفت براي بدن ضرري ندارد ولي به هرصورت بايد بدانيد ژل يك ماده خارجي است كه حتي اگر استاندارد باشد وقتي وارد زير پوست مي‌شود ممكن است بدن نسبت به آن ماده خارجي واكنش نشان دهد و چند ماه يا چند سال بعد، دچار التهاب يا قرمزي يا به‌اصطلاح گرانولوم (يعني واكنش بدن) شود. بنابراين احتمال اين‌كه يك ژل استاندارد بدن را دچار مشكل كند، وجود دارد اما اين خيلي به ندرت پيش مي‌آيد عوارضي مثل تورم، التهاب و واكنش جسم خارجي به‌صورت سفتي آن نقطه و عفونت.البته ژل‌هاي هيالورونيك چون ظرف 21 ماه جذب مي‌شوند بنابراين احتمال فوق‌العاده كمي وجود دارد كه مشكلي ايجاد شود و اگر مشكلي ايجاد شود مربوط به همان 21 ماه است و بعد از آن، جذب مي‌شود.

- تفاوت ژل با چربی چيست؟

ژل يك ماده خارجي است و انواع مختلف آن در بازار وجود دارد. ژل‌ها به 3 گروه موقت، نيمه دائمی و دائمی تقسيم می ‌شوند، البته هنوز ژل دائمی كه تمام استانداردهای دارويی را داشته باشد و هيچ عارضه‌ ای نداشته باشد، ساخته نشده است.

پس می ‌توان گفت صحبت بيشتر روی ژل‌های موقت و نيمه دائمی است. ژل‌هاي موقت از متداول ‌ترين انواع ژل‌ها هستند، و اين‌ها ژل ‌هايی هستند كه از هيالورونيك اسيد ساخته شده‌اند كه علاوه بر جبران حجم از دست رفته، سنتز كلاژن را هم تحريك مي‌كنند و به اين وسيله به پوست قوام بيشتری می ‌بخشند.

 - چه ژلی  دوام بيشتری دارد؟

اما اگر بخواهيم در مورد تزريق ژل‌های نيمه موقت توضيح بدهيم بايد بگوييم كه فقط چند نوع از آن‌ها تائيد شده هستند مثلا يك نوع تائيد شده آن، كلسيم هيدروكسي آپاتيد است كه بين 2 تا 3 سال ماندگاری دارد و بايد به ‌طور عمقی تزريق شود. اين نوع، ژل بسيار خوبي است و مثل ژل‌های ديگر چند روز اول كبودی وكمی تورم در اطراف محل تزريق ديده می‌شود.

عوارض

- احتمال عفونت در آن زیاد است.

- به اصل یا تقلبی بودن آن به سختی می توان یقین یافت حتی پزشک.

- احتمال حساسیت دارد.

- احتما تجمع در یک نقطه و سطحی شدن دارد.

- احتمال آمبولی شریانی دارد.

مراقبت های بعد از تزریق

- قرمزی و تورم در ناحیه  تزریق ژل شایع است و در طی چند روز از بین می رود.

- نواحی درمان را ماساژ ندهید.

- از گرم کردن محل درمان تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.

- از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن در روز درمان خود داری کنید.

- برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجادشود معمولا” در عرض 7-10 روز از بین می رود.

- در صورت نیاز می توانید 2-4 هفته بعد از درمان برای روتوش مراجعه نمایید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Print Friendly

Visit Us On Facebook