1390986317_4548203_photo5

توکسین بوتولینوم A که با نام تجاری بوتاکس عرضه می‌شود نوعی پروتئین پیچیده است که از یک باکتری به نام کلستریدیوم دیفیسیل ترشح می‌شود و می‌تواند مسمومیت‌های شدید غذایی ایجاد کند.این فراورده جهت کاربردهای پزشکی به‌صورت خالص و استریل برای استفاده تزریقی فراوری می‌شود. این ماده پس از تزریق، جذب عضله شده و در پایانه‌های عصبی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند مستقر میگردد .

در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانی است- جلوگیری می‌کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌شود که 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. عدم‌انقباض عضلات زیر پوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین و چروک‌های پوست روی عضله می‌شود .این روش یکی از روش‌هایی است که امروزه به فراوانی جهت صاف کردن چین و چروک‌های صورت و ایجاد ظاهری جوان‌تر در افراد به کار می‌رود. چین و چروک‌های ناشی از اخم که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می‌شود و چروک‌های اطراف چشم(خطوط پنجه کلاغی) که در موقع خنده ظاهر گشته که تا حد متعارفی پس از درمان محو می‌شود .

تزریق معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به بستری ندارد. از آنجا که تزریق با سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی جدی ندارد. پس از ضد‌عفونی پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را به مناطق مورد نظر که عمدتاً بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم است تزریق می‌کند.( توکسین بوتولینوم A را می توان با دقت ومقدار معین در سایر مناطق صورت همچون خطوط زیر چشم، چانه،روی بینی واطراف لب نیز  تزریق نمود ویا برای برطرف کردن خنده های اگزاجره وسایر نقص های آناتومیک صورت مورد استفاده قرار داد ولی از آنجا که تزریق در این مناطق با احتمال بروز عوارض جانبی بیشتری همراه است لذا به طور معمول در مناطق فوق الذکر تزریق نمی گردد).ممکن است در محل تزریق سوزش ، قرمزی وتورم خفیف ایجاد ‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می گررد. معمولاً ، دو یا سه روز پس از تزریق بوتاکس ، چین و چروک‌ها به تدریج محو شده تا دوهفته این اثر به حداکثر می رسد و نهایتاً بین 3 تا 6 ماه باقی می ماند. پس از این مدت ،اثر بوتاکس کم‌ کم از بین می‌رود و چروک‌ها دو‌مرتبه ظاهر می‌شوند. لذا برای اینکه بتوان نتیجه خوبی برای کاهش چروک های اخم و پیشانی و اطراف چشم حاصل شود لازم است بوتاکس حداقل سالی دو بار تزریق شود .

چروک های صورت به طور کلی به دو نوع استاتیک ودینامیک تقسیم می شوند.نوع اول چروک هایی هستند که در حالت استراحت عضلات(درحالت عدم وجود اخم وخنده و…)هم وجود دارند و گروه دوم چین وچروک هایی که در اثر انقباض عضلات صورت پدیدار می گردند .

این روش درمانی در از بین بردن  چروک های دینامیک ۱۰۰درصد و کامل است ولی در حالت اول(استاتیک) که چروک شدید است، تزریق کاملا چین و چروک ها را از بین نمی برد و تاحدود  ۷۰تا ۸۰درصد موثر است و این بدان معنی است که بعد از تزریق، شما نمی توانید اخم و پیشانی و دور چشم را منقبض کنید ولی در حالت عادی و بدون منقبض کردن شما متوجه خطوطی در نواحی فوق خواهید شد .

البته این بدان معنی نیست که بیمار نباید تزریق کند چرا که در صورت عدم تزریق برشدت چروک افزوده خواهد شد لذا علاوه بر تاثیر ۷۰تا ۸۰درصدی از کاهش این چین ها اگر منظم هرسال دوبار بوتاکس تزریق شود نه تنها از پیشرفت آن جلوگیری می شود بلکه شدت چروک هم بعد از ۲تا ۴سال کمتر هم می شود در ضمن در مواردی که شدت چین اخم شدید است و بدون منقبض کردن دچار شیار یا شکاف عمیق شده علاوه برتزریق بوتاکس لازم است ژل های کلاژن یا هیالورونیک اسید هم در چین اخم تزریق شود در اینصورت ۹۰تا ۱۰۰درصد چین عمیق اخم اصلاح و پر میشود .

نتایج درمان

مدت اثر هر بار تزریق حدودا ۴تا ۷ماه می باشد ، بطور کلی مدت اثر بوتاکس به ۴فاکتور وابسته است اول میزان پاسخ دهی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، فاکتور دوم میزان دارو است که پزشک معالج برای مراجعه کننده خود تزریق میکند مثلا آیا ۵۰واحد تزریق کرده یا ۷۰واحد ، فاکتور سوم شدت چروک مراجعه کننده است که هر چه شدت و عمق چروک ها بیشتر باشد میزان تاثیر دارو و مدت اثرآن هم کم تر خواهد شد ، فاکتور چهارم اگر فردی چند سال منظم سالی دو بار این تزریق را انجام داده باشد مسلما اثر آن از فردی که بار اول است که بوتاکس تزریق می کند هم تاثیر آن بهتر است و هم مدت تاثر آن بیشتر میشود .

سوالات متداول

بوتاكس هر چند وقت یكبار باید تكرار شود؟

بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به این ترتیب كه اگر در كسی اثر آن كوتاه تر باقی ماند، قاعدتا تزریقات در فواصل كوتاه تر و در مواردی كه اثر دارو طولانیتر می ماند، فاصله تزریق ها طولانی تر می ماند باید توجه داشت كه چون عضله فلج شده به تدریج لاغر ترمی شود بنابراین پس از مدتی به خصوص در عضلات ظریف پیشانی تاثیر دارو طولانی است

تزریق بوتاکس در چه مواردی ممنوع است؟

اگر بیماری سابقه حساسیت مشخص به بوتاكس یا سابقه ی بیماری های عصبی عضلانی مثل میاستنی داشته باشد ،همچنین در خانم های باردار، در دوران شیردهی، در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی مصرف بوتاكس تو صیه نمی شود.

آیا تزریق دردناک است؟

به هیچ وجه و تنها دردی مختصر و گذرا حس می کنید.

آیا تزریق بوتاکس منجر به کبودی قابل توجه می شود؟

خیر. کبودی ناشایع و معمولا بسیار خفیف است.

آیا در صورتی كه مصرف بوتاكس قطع شود، عضلات صورت دچار افتادگی بیش از پیش نمی شوند؟

به هیچ وجه . این اعتقاد از این جهت شایع است كه این فرد مدتی تحت تاثیر درمان حركت عمده ای در محل تزریق بوتاکس ندارد و احساس سنگینی و كشیدگی میكند و با تمام شدن اثر دارو، این احساس را از دست میدهد و میتواند دوباره ناحیه مورد نظر را چین دهد.عكس هایی كه قبل از تزریق گرفته می شود به طور مشخص برای اثبات همین مسئله است.

استفاده از این روش را از چه سنی می توان شروع كرد؟

سازمان دارویی آمریكا FDA كاربرد زیبایی بوتاكس را بین سنین 18 تا 65 سال مجاز شمرده است. در كودكان در درمان انقباضات عضلات نواحی مختلف از جمله کجی گردن به كار میرود که در این مورد تایید FDA را داراست.

آیا عوارض عمده ای به همراه دارد؟

باید توجه داشت كه حتما عوارض هیچ دارویی از جمله بوتاکس صفر نیست،اما این دارو مورد تایید سازمان دارویی آمریكا FDA می باشد. در عین حال تا كنون در كاربرد زیبایی بوتاكس در افراد بالغ عوارضی مثل انتشار سم به نواحی دور دست گزارش نشده است، به هر حال مطمئن ترین راه برای سلامت تزریق انجام آن نزد پزشك مجرب و مورد اطمینان است تا دارو و تكنیك استاندارد استفاده شود.

مراقبت هاى بعد از درمان

١- بعد از درمان بهتر است بیمار به مدت چهار ساعت ایستاده و یا نشسته باشد و از دراز کشیدن خوددارى کند چون در حالت خوابیده امکان پخش داروى تزریق شده از محل اصلى تزریق به اطراف وجود دارد.

٢- بهتر است بلافاصله بعد از تزریق بیمار عضلات صورت را منقبض و منبسط کند (حالتى شبیه به شکلک درآوردن ) این کار باعث مى شود داروى تزریق شده بصورت یکنواخت در عضلات پخش شود.

٣-از ماساژ مناطق تزریق شده خوددارى شود.

۴-اثرات بوتاکس از ۴٨ ساعت بعد از تزریق شروع شده ولى حداکثر اثر آن دو هفته بعد از تزریق ظاهر مى شود.

 از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook