ارتودنسی یا مرتب کردن دندان ها هم مثل خیلی از اقدامات درمانی، دردسرهای خودش را دارد. بعضی ها از دشواری تحمل دستگاه های بزرگ ارتودنسی روی صورت و چانه شان گله دارند و بعضی ها هم دوست ندارند وقتی می خندند، برق فلز ها طرح لبخند شان را بپوشاند. تحلیل ریشه و لقی دندان ها هم از عوارض محتمل پس از مرتب کردن دندان ها است.
بعضی ها هم از رفت و آمد های تمام نشدنی به مطب شاکی هستند. اما اخیرا روشی  برای اصلاح طرح لبخند به دنیای ارتودنسی معرفی شده که این دردسر ها را ندارد و می توانید در حالی که شما در حال مرتب کردن و سفید کردن دندان (بلیچینگ)های تان هستید، با خیال راحت لبخند بزنید، بدون این که از بابت ظاهر کش های رنگی و فلزات نگینی شکل روی دندان های تان نگران باشید.
این سیستم جدید ، رفت و آمد های شما را به مطب نیز کمتر می کند; چرا که در کوتاه ترین زمان ممکن، شما به نتیجه دلخواه تان می رسید. دیمون (DAMON) نام این سیستم جدید است. تکنیک ارتودنسی دیمون ، کلید اصلی برای موفقیت خود در روی بیماران دارد و طراحان این سیستم همین کلید را علت اصلی کوتاه تر شدن زمان درمان، پایداری نتایج، راحتی بیشتر و دستیابی به نتایج سریع تر و پایدار تر می دانند.

ارتودنسی به روش دیمون (Damon)

شاید بتوان گفت که این روش جزء جدید ترین سیستم های ارتودنسی روز دنیا و بهترین نوع براکت های سلف لیگیت می باشد. در سیستم Damon به جای استفاده از براکت های معمول که از کش برای نگه داشتن سیم ارتودنسی کمک می گیرند، از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می شود. سیستم دیمون به گونه ای طراحی شده است که شما به آسانی بتوانید اطراف سیم ها و براکت ها را تمیز کنید. در حالی که در روش های معمول پلاک های میکروبی اطراف کش ها، براکت ها و سیم های ارتودنسی جمع می شوند و رعایت بهداشت دهان را به ویژه برای کودکان کم سن دشوار خواهد کرد. این سیستم ضمن ارتقاء بهداشت براکت ها و رفع معضل تغییر رنگ کش های دور براکت سازگاری بیشتری با سیستم استخوانی و عضلات فک و صورت دارد. دلیل این امر نیروهای بسیار ملایمی است که در سیستم Damon به دندانها اعمال می گردد.

روش انجام ارتودنسی

3 کلید اصلی در ارتودنسی دیمون وجود دارد که همین 3 کلید عامل اصلی کوتاه‌تر شدن
زمان درمان (تا 7 ماه درمان سریع‌تر) و تعداد جلسات ویزیت کمتر (تا 48 درصد کمتر)، راحتی بیشتر و دستیابی به نتایج سریع‌تر و پایدارتر می‌باشند.
1- براکت‌های دیمون از یک سیستم کشوئی منحصر به فرد استفاده می‌کنند که با حذف کش‌های مرسوم در روش‌های قدیمی‌تر ، اصطکاک بین براکت و سیم را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهند.
2- سیمهای با تکنولوژی بالا (High-Tech) که به صورت هوشمند ، در دمای بدن فعال می‌شوند و نیروهایی در محدوده نرمال بیولوژیک و کنترل شده اعمال می‌کنند.
3- در ارتودنسی دیمون ، از آن جائی که حرکت دندان‌ها و تغییرات استخوانی هماهنگ با هم رخ می‌دهند ، نیاز به کشیدن دندان‌ها به مراتب کمتر (تا 70 درصد کمتر) شده است.
در این سیستم کشیدن دندان در صورتی انجام می‌گیرد که برای تامین زیبایی نیمرخ و بالانس اجزای صورت لازم باشد نه به خاطر کمبود فضا و شلوغی دندان‌ها
دوره درمان ارتودنسی چگونه کاهش یافت ؟
با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن سیستمهای نوین ارتودنسی ثابت (مانند Damon)، کاربرد الاستیک ها محدود و نیروهای وارده به دندانها در سطح فیزیولوژیک و مطلوب حفظ  شده است. این تغییر به نوبه خود راحتی و رضایت بیشتر بیماران ارتودنسی و ارتودنتیست را به ارمغان آورده است. از طرفی در سیستمهای جدید، تطابق سطح زیرین براکتها با دندان بهتر شده و میزان جدا شدن براکتها کاهش یافته است؛ این بدین معناست که طول دوره درمان هم نسبت به سابق کاهش یافته است.
با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن سیستمهای نوین ارتودنسی ثابت (مانند Damon) طول دوره درمان ارتودنسی هم نسبت به سابق کاهش  یافته است

آیا استفاده از ارتودنسی دیمون محدودیت سنی دارد؟

به طور کلی در هر سیستم درمانی ارتودنسی ثابت هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و اگر شرایط مطلوب از لحاظ سلامت دندانی- لثهای و شرایط سیستمیک و بیماریهای موجود کنترل شده باشد، هیچ محدودیت سنی مدنظر نیست.

نکات ضعف و قوت ارتودنسی دیمون

در رابطه با سیستم دیمون (Damon) با ید گفت تبلیغات بسیاری از جمله عدم نیاز به درآوردن دندانها ، کاهش طول درمان ، افزایش فاصله بین ویزیت های بیمار ، کاهش درد بیمار شده است ولی باید گفت تمام این موارد بستگی به نوع ناهنجاری ، سن مراجعه ، شدت مشکل بیمار و بسیاری از فاکتورهای بیولوژیک دارد که از هر بیمار به بیمار دیگر متغییر است ودر هنگام معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود که بیمار نیاز به درآوردن دندان دارد یا ندارد و طول مدت درمان چقدر است . در حقیقت تصمیم گیری نهایی در خصوص نیاز یا عدم نیاز به در آوردن دندان جهت ارتودنسی بر عهده ابزار درمان نیست بلکه بر اساس شرایط بیمار و صلاحدید متخصص ارتودنسی خواهد بود . تا به امروز به رغم پیشرفت هایی که در ابزارهای درمانی صورت گرفته است ، هنوز ابزار درمانی که بتواند مدت زمان درمان را به صورت قابل توجهی کاهش دهد ، ابداع و معرفی نشده است . در رابطه با کاهش طول مدت درمان با این سیستم مقالات ضد و نقیض زیادی وجود دارد ، در رابطه با کاهش میزان درد ارتودنسی با استفاده از سیستم دیمون باید گفت در چند روز اول بعد از گذاشتن سیم های ارتودنسی مقداری درد و ناراحتی جزئی وجود دارد . بنابراین تفاوت چشمگیری در مقدار درد با استفاده از سیستم دیمون و روش های استاندارد معمول وجود ندارد . تمام ادعاهایی که در رابطه با یک محصول جدید ارائه می شود هنگامی از نظر متخصصان ارتودنسی تائید می شود که تحقیقات معتبر از سوی مراکز علمی آنها را تایید نماید . ادعاهایی که بدون در نظر گرفتن تحقیقات معتبر از سوی مراکز علمی معتبر ارائه شوند ، صحیح نمی باشند . در بسیاری از مقالات تفاوت معنی داری در ادعاهای اشاره شده بین دستگاه دیمون و سایر دستگاههای دیگر وجود ندارد .

هزینه

با توجه به اینکه هزینه ارتودنسی دیمون در مقایسه با سیستمهای معمول بالاتر است ، باید گفت که درمان با این سیستم زمانی توصیه می شود که مزایای کارکردش برای بیمار در ازای ۴۰ تا ۵۰ درصد دریافت قیمت بیشتر منطقی باشد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook