درمان های ارتودنسی به چند صورت است؟

به ۲صورت: ۱. متحرک ۲. ثابت
روش ارتودنسی متحرک به طور معمول برای دختران از ۹ تا ۱۰ سالگی و برای پسران از ۱۰ تا ۱۱ سالگی مناسب است. همچنین درمان از طریق روش ثابت برای دختران ۱۲ تا ۱۳ سالگی(به بعد) و برای پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی(به بعد) انجام می شود.

کدام نوع درمان ارجحیت دارد؟

هر کدام از این روش های درمانی موارد تجویز خاص خود را دارد. روش متحرک بیشتر برای بیماران زیر ۱۲ ۱۴ سال کاربرد دارد و بعد از آن به دلیل تثبیت نسبی ساختمان های استخوانی فک ها عملا روش ارتودنسی متحرک تاثیر زیادی دربر نخواهد داشت. برای بیمارانی که بالاتر از این سن هستند معمولا درمان ثابت تجویز می شود تا دندان ها در وضعیتی منظم تر در فک قرار گیرند.

اگر در سنین بالا نیاز به تصحیح وضعیت استخوان فک ها وجود داشته باشد (که در بسیاری از موارد در سنین پایین تر با درمان های معمولی و ارزان تر، ارتودنسی متحرک درمان پذیر هستند). علاوه بر درمان ارتودنسی ثابت، جراحی فک نیز مد نظر قرار می گیرد که توسط  متخصص ارتودنسی و جراحی دهان و فک و صورت انجام می شود.

براکت ارتودنسی

براکت های ارتودنسی، نگین هایی هستند که در ارتودنسی روی دندانها چسبانده می شوند تا نیروی سیم (آرچ وایر) ارتودنسی را به دندانها منتقل کنند. براکت ها انواع گوناگونی دارند که در منوی انواع روش های ارتودنسی می توانید آنها را ملاحظه بفرمائید.

بند ارتودنسی

بند ارتودنسی حلقه ای است که به طور معمول روی دندانهای آسیای بزرگ قرار می گیرد. از آنجا که این دندانها تحت فشار بیشتری از سوی دستگاههای ارتودنسی و نیروی ماضغه قرار ددارند معمولا دکتر متخصص ارتودنسی ترجیح می دهد بجای چسباندن براکت (تیوب) از سمان کردن حلقه های بند روی آنها استفاده کند.
البته امروزه در سیستم های ارتودنسی سلف لیگیت مانند سیستم دیمون بجای بند از تیوب استفاده می گردد.

برخي از مزاياي درمان هاي پيشگيري كننده عبارتند از

1 ـ به وجود آوردن فضا براي دندان هاي در حال رويشي كه داراي كمبود فضا هستند.
2 ـ حفظ يا متقارن كردن فرم صورت با متاثر نمودن رشد فك
3 ـ كاهش خطر آسيب به دندان هاي جلو آمده
4 ـ حفظ فضا براي دندان رويش نيافته
5 ـ كاهش شانس خارج كردن دندان هاي دائمي در دوره درماني ارتودنسي ثابت
6 ـ كاهش مدت زمان فعال درمان ارتودنسي در درمان کامل
7 ـ امكان اصلاح مشكلات فكي كه با رشد مرتبط هستند

ارتودنسي فقط براي زيبايي و زيباكردن لبخند نيست. درمان ارتودنسي رابطه بد دندان ها را كه به دليل قرارگيري بد دندا ن ها و فكين ايجاد مي شود، بهبود مي بخشد. ناهنجاري روي لبخند، جويدن، تميز كردن دندان ها يا احساس تان در مورد لبخندتان تاثير مي گذارد. اگر در مورد هر يک از اين موارد مشکلي داريد با متخصص ارتودنسي مشاوره کنيد.

invisalign_ortodoncia_invisible_valencia
چه موقع باید دندان عقل را در آورد؟

در رابطه با درآوردن دندانهای عقل باید گفت بهتر است تصمیم گیری راجع به در آوردن دندانهای عقل در آخر دوره درمانی ارتودنسی صورت گیرد زیرا ممکن است برای درمان ارتودنسی دندانی کشیده شود و در اثر کشیدن دندان جای مناسبی برای دندان عقل یا مولر سوم ایجاد شود و دیگر نیازی به درآوردن دندان عقل نباشد و اگر دندان مولر سوم یا عقل در ابتدای درمان کشیده شود جبران آن امکان پذیر نیست. حتی اگر با کشیدن دندان در حین درمان ارتودنسی جایی برای دندان مولر سوم یا عقل باز نشود ، کشیدن آن در آخر درمان ارتودنسی به صلاح بیمار است زیرا در اثر درمان ارتودنسی ممکن است مختصر فضایی ایجاد شود و دندان عقل به سطح جونده نزدیکتر شود و درآوردن آن برای جراح راحت تر باشد . در خاتمه باید دانست زمانی دندان عقل یا مولر سوم کشیده می شود که آن دندان کج دربیاید و در فک جای مناسبی نداشته باشد و یا در مواردی که زاویه رویش دندان عقل یا مولر سوم نامناسب باشد و به ردیف دندانها صدمه بزند

هزینه درمان ارتودنسی

هزینه درمان های ارتودنسی به نوع ناهنجاری ، نحوه درمان ، سن بیمار ، شدت ناهنجاری ، نوع دستگاه به کار برده شده اعم از متحرک و یا ثابت، ارتودنسی دیمون، ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان، ارتودنسی نامرئی یا invisalign، ارتودنسی لینگوال و غیره بستگی دارد . به عنوان مثال در بعضی بیماران ناهنجاری دندانی فکی با پلاک متحرک قابل اصلاح است که در این صورت هزینه ارتودنسی کمتر خواهد شد. برخی از بیماران نیاز به ارتودنسی ثابت فکین دارند که دستگاههای ثابت ارتودنسی بعد از رویش دندانهای دائمی در دهان قرار می گیرند . گروهی دیگر از بیماران نیاز به درمان ارتودنسی متحرک و سپس ارتودنسی ثابت دارند هزینه جرم گیری و سفید کردن دندانها به صورت جداگانه محسوب میشود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Print Friendly

Visit Us On Facebook