ملاحظات درمان های ارتودنسی در طی دوران بارداری

دوران بارداری و حاملگی یکی از مهمترین دوران های زندگی خانم ها به حساب می آید. بارداری جایگاه و نگاه زن را به اطراف تغییر می دهد بنابراین داشتن لبخندی زیبا و بهبود ظاهر نیز همزمان می تواند اهمیت داشته باشد. با توجه به تقاضای بیشتر خانم ها نسبت به آقایان برای داشتن ظاهری بهتر و جوانتر، احتمال وقوع و مواجه شدن با بیماران خانمی که در طی درمان ارتودنسی باردار می گردند زیاد می باشد.
به طور کلی و به عنوان یک قانون هیچ دلیلی از نظر سلامتی وجود ندارد که فرد باردار نتواند از دستگاههای ارتودنسی (ثابت یا متحرک) استفاده نماید.

اما فاکتورهایی نیز وجود دارند که متخصص ارتودنسی می بایست در هنگام درمان یک فرد باردار مدنظر قرار دهد:
1) بارداری سبب ایجاد gingivitis و پریودنتیت می گردد.
2) تغییرات هورمونی در این دوران روی حرکت دندان (Tooth Movement) تاثیر می گذارد.
3) عادت های غذایی و تمایلات خوراکی مختلف شخص باردار می تواند در درمان ارتودنسی اختلال ایجاد کند
4) تاثیر داروهای مختلف استفاده شده در دوران حاملگی روی حرکت دندان باید مدنظر واقع شود.

18_6923

دستگاههای ارتودنسی به دو گروه تقسیم می شود :

دستگاه متحرک
دستگاه ثابت
دستگاه متحرک، دستگاهی است که بیمار می تواند به تنهایی بدون نیاز به متخصص ارتودنسی، از دهان خویش خارج نماید و دوباره آن را در دهان قرار دهد.
دستگاه ثابت، دستگاهی است که بیمار نمی¬تواند آن را، به تنهایی داخل دهان قرار بدهد بلکه حتما بایستی توسط متخصص ارتودنسی در دهان بیمار قرار داده شود.
بسته به نوع ناهنجاری، دستگاه¬های ارتودنسی می تواند متحرک یا ثابت باشد.

ارتودنسی بدون کشیدن دندان می‌شود یا خیر؟

از سال 1977 نیاز به کشیدن دندان برای ارتودنسی به 30 درصد کاهش یافت و امکان ارتودنسی دندان‌ها بدون کشیدن دندان تا 70 درصد افزایش یافت. زیرا با پیشرفت علم ارتودنسی امکان اینکه دندان‌ها را به حرکت دهند که فضای لازم برای رفع ناهنجاری تأمین شود، میسر شد. اما هنوز در 30 درصد موارد نیاز به کشیدن دندان وجود دارد و این موضوع بستگی به شدت ناهنجاری و موقعیت فک‌ها نسبت به هم دارد که می‌توان با کمک آنالیزهای رادیوگرافی و داخل دهانی این مسئله را تشخیص داد.

بنابراین کسی که درصدد انجام ارتودنسی است، بعد از انجام این آنالیز معلوم می‌شود که نیاز به کشیدن دندان دارد یا خیر. البته اگر کسی در سنین پایین‌تر اقدام به انجام ارتودنسی کند، امکان اینکه دندان‌هایش کشیده شود، کمتر می‌شود زیرا در این سنین هنوز انعطاف لازم وجود دارد. باید اضافه کنم هرچند ارتودنسی سن ندارد و اشخاص در هر سنی می‌توانند این کار را انجام دهند اما سن مناسب ارتودنسی بر اساس نوع ناهنجاری فک و وضعیت دندان‌ها، متفاوت است. برخی از ناهنجاری‌ها بهتر است که در سن 6، 7 سالگی ارتودنسی شود و برخی در سن 10 تا 12 سالگی.

همچنین ارتودنسی با توجه به جنسیت نیز مهم است و در دخترها باید زودتر از پسرها انجام شود. درخصوص روش‌های نگهداری از ارتودنسی باید مراقب غذاها و تنقلاتی که می‌خورید باشید. بسیاری از شیرینی‌ها، شکلات‌های چسبناک و آبنبات‌ها اطراف سیم‌ها جمع می‌شود و تمیز کردن باقیمانده‌های مواد غذایی از اطراف سیم‌ها را برایتان دشوار می‌کند و اگر این مواد غذایی به خوبی از اطراف سیم‌ها تمیز نشود، موجب پوسیدگی دندان‌های شما می‌شود.

خوردن خوراکی‌های سفت و سخت مانند گز، سوهان و آبنبات را کنار بگذارید چون موجب شکستن یا کج شدن وسایل ظریف درون دهانتان می‌شود. خوردن نوشیدنی‌ها و غذاهای شیرین را تا جایی که می‌توانید، محدود کنید. خوراکی‌های چسبناک به سیم‌ها می‌چسبند و حتی جدا کردن آنها می‌تواند سیم‌ها و براکت‌ها را از روی دندان‌هایتان جدا کند.همچنین استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی ضروری است و استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید دو تا سه بار در هفته توصیه می‌شود. مطمئن باشید اگر این نکات را رعایت کنید، به هیچ‌وجه دندان‌های شما دچار پوسیدگی نخواهد شد.

درمان ارتودنسی چقدر طول می کشد ؟

باید گفت که پاسخ به این سوال برای افراد مختلف و در سنین مختلف متفاوت می باشد اما به طور کلی می توان گفت که درمان ارتودنسی از چند ماه تا حدود سه سال ممکن است طول بکشد . یکی از فاکتور های مهم تعیین کننده طول درمان ،‌ شدت ناهنجاری یا همان بهم ریختگی دندان هاست به عبارت دیگر هرچقدر مشکلات دندانی و اسکلتی قبل از درمان بیشتر باشد ،‌درمان پیچیده تر و طولانی تر می شود .
دندانپزشک شما به بهترین نحو می تواند مدت درمان را پیش بینی کند ،‌اما باید توجه داشت که ممکن است درنهایت درمان کوتاهتر یا طولانی تر از مدت پیش بینی شده باشد .
همکاری بیمار و رعایت دستورات پزشک از عواملی هستند که به درمان موفقیت آمیز کمک می کنند .

هزینه درمان چقدر است ؟

هزینه کلی درمان ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری، پیچیدگی درمان، طول درمان، سن بیمار و براساس نوع وسایل استفاده شده، متفاوت خواهد بود. در اولین ویزیت که رایگان است، هزینه درمان، و طول مدت درمان به اطلاع بیمار خواهد رسید و بر نوع پرداخت توافق خواهد شد. هزینه جرم گیری دندان قبل و بعد در اکثر مواقع جداگانه محسوب میشود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Print Friendly

Visit Us On Facebook