آنژين صدري علامت واضح بيماري قلبي است كه همان درد قفسه سينه ناشي از بيماري عروق كرونر قلب است . اين درد به علت كمبود اكسيزن قلب ايجادمي شود كه ميتواند به علت تنگي عروق كرونر يا اسپاسم اين عروق ايجاد شود. آنژين صدري به صورت احساس فشار در قفسه سينه و درد با انتشار به گردن ،فك و بازوها ظاهر مي شود.  با استفاده از آنژیوگرافی رگ های مسدود و گرفته شده تشخیص داده می شود.

علل آنژین صدری (علت درد قفسه سینه) چه چیزهایی هستند؟

در اغلب موارد علت آنژین صدری آترواسکلروز (ضخیم شدن شریان هایی که خون، اکسیژن و مواد مغذی را به قلب می رسانند) است. این اتفاق زمانی می افتد که رسوبات چربی به مرور زمان شریان ها را تنگ کرده و باعث کاهش جریان خون به قلب می شوند.
علائم ممکن است تنها زمانی بروز کنند که قلب شما به جریان خون بیشتری نیاز دارد مانند بروز اتفاقات عاطفی و یا ورزش کردن.
در چنین حالت هایی قلب تلاش می کند تقاضای بدن به خون بیشتر را برآورده کند، لذا خون را سریعتر پمپاژ می کند، از طرفی شریان های تنگ شده باعث نگه داشته شدن خون می شوند. در این حالت قلب میزان کمی اکسیژن دریافت می کند و همین قضیه باعث ایجاد درد در قلب و در نتیجه احساس درد در قفسه سینه می شود. در موارد شدید آنژین صدری، ممکن است درد در قفسه سینه در حالت عادی و هنگام استراحت نیز بروز کند.

انواع آنژین صدری

آنژین پایدار
آنژین پایدار(stable angina) نوعی ایسکمی در میوکارد است که بدلیل افزایش درخواست متابولیک ماهیچه قلب (میوکارد) رخ می‌دهد. دلیل بروز درد یا شرایط افزایش کار قلب شامل فعالیت بدنی٬ استرس با منشأ روانی و واکنش به هوای سرد بوده و یا بدلیل آسیب‌های غیر قلبی که نیاز به اکسیژن را افزایش داده و یا پرفیوژن قلبی را کاهش می‌دهند. از این موارد می‌توان به کم‌خونی حاد٬ هیپرتیروئیدیسم٬ فشارخون بالا و تب شدید اشاره نمود. درد بیمار با هرکدام از دلایل بالا ظاهر گردیده و با استراحت محو می‌شود. مهم‌ترین علت ابتلا به آنژین پایدار وجود آترواسکلروز ثابت در شریان کرونر بوده که ۷۰ تا ۷۵ درصد مجرای شریان بسته شده باشد. مدت‌زمان بروز درد از یک تا ۲۰ دقیقه ممکن است متغیر باشد و پاسخ فارماکولوژیک بیمار به نیتروگلیسرین زیرزبانی مناسب است.
آنژین ناپایدار
آنژین ناپایدار(Unstable angina) می‌تواند بدون مقدمه ایجاد شود و یا آنژین پایداری که حتی در حالت استراحت توسط شخص حس شود، آنژین حالت ناپایدار به خود گرفته‌است. تمام شرایط و حالات آنژین پایدار شامل محدوده ایجاد درد و کیفیت آن در این نوع آنژین نیز وجود دارد اما شدت و تناوب و مدت‌زمان آن شدیدتر است. آنژین ناپایدار بسیار خطرناک بوده و در ۱۰ درصد بیماران به یک سکته قلبی تبدیل می‌شود. علت آن کمبود اکسیژن مورد نیاز بافت ماهیچه قلب است. این کمبود اکسیژن به دلیل افزایش نیاز میوکارد نبوده و به علت ناتوانی قلب در پمپ کردن خون کافی درون شریان کرونر ایجاد می‌شود. درد در این نوع آنژین نیز به علت وجود انسداد و تنگی پلاکتی درون کرونر است ولی شکسته شدن پلاک‌های درون کرونر و ایجاد میکروآمبولی می‌تواند منجر به انسدادهای دیگری شود.

نشانه های آنژین صدری

آنژین (در هردو نوع) در بیمار پیش از احساس مشخصه درد خود را با احساس ناراحتی٬ هراس٬ سوزش٬ احساس فشار و سنگینی بر روی قفسه سینه بروز می‌دهد. ازآنجا که سنسورهای درد مشخص مربوط به قلب بر روی اعصاب وجود نداشته و بطور اشتراکی از سری اعصاب درد پوستی و اندام فوقانی بهره می‌برد٬ درد ناشی از آنژین بصورت قابل انتشار به بازو٬ انگشت کوچک دست چپ٬ فک و گردن است. درد فشارنده در ناحیه قفسه سینه و ازبین رفتن آن ظرف چند دقیقه پس از استراحت یا مصرف دارو تجویز شده توسط پزشک از شاخصه‌های نوع پایدار آن است. در برخی بیماران حالت تهوع٬ احساس کاذب آروغ زدن و تعریق نیز همراه با درد بروز می‌کند. نوعی آنژین با نام آنژین پرینزمتال وجود دارد که بیشتر در زنان جوان دیده می‌شود و در آن رگ‌های کرونر عادی و بدون انسداد بوده و دلیل آن اسپاسم در شریان کرونر است.

تشخیص

تشخیص آنژین صدری بر پایه سه اصل کلی است:
وجود علائم اصلی
سوابق پزشکی بیمار
آیا گلیسریل ترینیت می تواند درد را تسکین دهد یا خیر؟
ممکن است پزشک برای شما نوار قلب تجویز کند. تست ورزش نیز در برخی موارد توصیه می شود. ممکن است پزشک برای شما روش های پیشرفته تری مانند CTscan نیز تجویز کند.
اما آزمایش استاندارد و اصلی هنوز هم آنژیوگرافی می باشد.
این روش تهاجمی بوده و پزشک در این روش یک لوله باریک را از طریق یکی از رگ های بدن شما وارد سیستم گردش خون شما می کند. احتمال آسیب دیدن و خطرناک بودن این روش بسیار کم است با این حال یک نفر از هر 1000 نفر در حین این آزمایش با یک عارضه جدی مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ مواجه می شود. احتمال خطر در افراد مسن و افراد مبتلا به دیابت بیشتر است.

درمان

آنژین صدری احساسی ناراحت کننده در قفسهٔ سینه است، معمولاً مثل آن می‌ماند که سینه شما سنگینی می‌کند یا اینکه درست در وسط سینه خودتان نوعی سفتی یا فشار احساس می‌کنید که ممکن است تا بازوها، گردن، آرواره، صورت، پشت یا شکم شما کشیده شود. بعضی افراد آن را به دردی گنگ و کند و بعضی دیگر آن را به دردی سمج تعبیر کردند. آنژین ممکن است در اثر فعالیت‌های بدنی یا ناراحتی‌های عصبی ظاهر شود، معمولاً هنگامی که شما مشغول راه رفتنید همان وقت ممکن است ماشه آن به سادگی کشیده شود، اگر با حمله آنژین قلبی مواجه شدید باید به هر کاری که مشغولید آن را رها کنید و به استراحت بپردازید تا این ناراحتی و حمله پایان یابد و درد متوقف شود.

دارو درمانی آنژین قلبی

الف) مصرف نیتروگلیسرین:
نیتراتها عامل اصلی در درمان آنژین قلبی هستند. نیتراتها با گشاد کردن عروق باعث افزایش خونرسانی به قلب می شوند. نیتروگلیسرین میتواند از راههای متعددی همچون؛ قرص، اسپری زیرزبانی، پماد موضعی، وریدی و قرص زیر زبانی داده شود.
ب) استفاده از بتابلوکرها:
بتا بلوکرها( پروپرانولول، متورال) با کاهش تعداد ضربان قلب و کاهش قدرت انقباضی قلب باعث کاهش نیاز قلب به اکسیژن می شوند. این داروها وقوع آنژین صدری، سکته قلبی را کاهش می دهند. این داروها نباید بطور ناگهانی قطع شوند زیرا ممکن است آنژین را بدتر و باعث سکته قلبی شوند.
عوارض جانبی این داروها؛ کاهش فشارخون، کاهش شدید ضربان قلب، بلوک های قلبی، افسردگی، خستگی، کاهش میل جنسی است. این داروها علایم آسم را شدیدتر میکنند و در حین مصرف باید مواظب علایم کاهش قند خون در افراد دیابتی بود.
ج) کلسیم بلوکر ها:
کلسیم بلوکرها ( دیلتیازم، آملودیپین، کاپتوپریل) با کاهش تعداد ضربان قلب و کاهش قدرت انقباضی قلب و گشاد کردن عروق خونی باعث کاهش نیاز قلب به اکسیژن می شوند.
این داروها در افرادی که دچار عوارض جانبی بتابلوکرها و نیتراتها میشوند یا علاوه بر مصرف بتابلوکرها و نیتراتها هنوز درد دارند ممکن است استفاده شوند.
د) داروهای ضد پلاکت و ضد انعقادی
این داروها ( آسپرین، کلوپیدرول، تیکلوپیدین، هپارین) برای جلوگیری از تجمع پلاکتها و ایجاد لخته که مانع جریان خون می شوند تجویز می شوند.
ه) تجویز اکسیژن
اکسیژن درمانی معمولاً از آغاز درد سینه، بعنوان تلاشی برای افزایش مقدار اکسیژن قلب و کاهش درد تجویز می شود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Print Friendly

Visit Us On Facebook